czwartek, 18 kwietnia 2024

Kolejna sensacja w Nysie. Stal z niespodzianką weekendu

źródło: Stal Nysa

Wiele działo się w ten weekend na siatkarskich parkietach w naszym regionie. Trzecie zwycięstwo w sezonie odnieśli siatkarze Stali Nysa. Na uwagę zasługują też wygrana ZAKSY oraz zacięte derby strzelecko-kluczborskie w pierwszej lidze.

Jedynie najwięksi optymiści liczyli na punkty siatkarzy Stali Nysa w sobotniej konfrontacji z wiceliderem tabeli PlusLigi – Jastrzębskim Węglem. Goście, mając w pamięci grudniowe zwycięstwo nysian ze Skrą Bełchatów, nie zamierzali lekceważyć rywali. Od początku rozpoczęli spotkanie z dużą koncentracją, pomimo słabszego wejścia w mecz i silnego oporu gospodarzy. Dzięki poprawie bloku oraz skuteczności zagrywki pod koniec pierwszej partii zdobyli pierwszy set dość pewnie 25:18. Kolejna odsłona to duża mobilizacja w szeregach Stali, widać to było szczególnie w ofiarnej i skutecznej walce w obronie, gospodarze doprowadzili do remisu.

W kolejnym secie rozpędzająca się drużyna Krzysztofa Stelmacha nie popełniała zbyt wielu błędów, w przeciwieństwie do Jastrzębia, którego gra z każdą piłką traciła rytm i dokładność. Gospodarze zwyciężyli w trzecim secie. Czwarta odsłona to zacięta walka punkt za punkt, w której na uwagę zasługuje dobra gra Stali w bloku i w zagrywce. Odważnie grających gospodarzy do zwycięstwa poprowadził, najlepszy na parkiecie Łukasz Łapszyński, kończąc ostatni atak.

Siatkarze z Nysy przerwali serię trzech zwycięstw Jastrzębia i wydatnie przybliżyli się do pozostania w PlusLidze.

Stal Nysa – Jastrzębski Węgiel 3:1 (18:25, 25:18, 25:18, 25:23)

Kolejne zdecydowane zwycięstwo odnieśli siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, odprawiając bez straty seta zespół GKS Katowice. Goście jedynie w drugim secie, dzięki skutecznej grze blokiem, potrafili nawiązać równorzędną walkę. Nie przyniosło im to jednak zdobyczy punktowej.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – GKS Katowice 3:0 (25:16, 26:24, 25:16)

Oto najnowsza tabela PlusLigi:

1. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 47 pkt.
14.  MKS Będzin 6 pkt.

Bardzo zaciętym spotkaniem były derby Opolszczyzny w Tauron 1. Lidze. Po pięciosetowej walce górą byli zawodnicy ZAKSY Strzelce Opolskie, pokonując Mickiewicza Kluczbork. Do zwycięstwa poprowadził ich Filip Grygiel, zdobywca aż 36 punktów. Dzięki wygranej gospodarze zwiększyli przewagę nad drużynami walczącymi o ligowy byt.

ZAKSA Strzelce Opolskie – Mickiewicz Kluczbork 3:2 (24:26, 25:20, 25:23, 22:25, 15:8)

Oto najnowsza tabela Tauron 1. Ligi:

1. BBTS Bielsko-Biała 46 pkt.
2. LUK Politechnika Lublin 39 pkt.
3. BKS Visła Bydgoszcz 34 pkt.
4. eWinner Gwardia Wrocław 32 pkt.
5. Exact Systems Norwid Częstochowa 29 pkt.
15.  MCKiS Jaworzno 5 pkt.

W meczu na szczycie siatkarskiej 1. ligi kobiet liderki UNI Opole pokonały pewnie w wyjazdowym meczu Asotrę Płomień Sosnowiec 3:0. Opolanki w dobrym stylu, wygrały pierwszą fazę rundy zasadniczej notując jedynie dwie porażki w 12 spotkaniach.

Asotra Płomień Sosnowiec – UNI Opole 0:3 (22:25, 23:25, 19:25)

8.  KS Częstochowianka 16 pkt.
9.  Grupa Azoty Roleski PWSZ Tarnów 15 pkt.
10. NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki 15 pkt.
11.  AZS Politechnika Śląska Gliwice 14 pkt.
12.  Karpaty Krosno Glass 13 pkt.
13.  KS Olimpia Jawor 1 12 pkt.

Dwóch porażek doznały opolskie, pierwszoligowe drużyny koszykarskie. Pogoń Prudnik uległa we własnej hali drużynie Księżaka Łowicz, dla prudniczan była to już 13 porażka w sezonie. Nowy trener gospodarzy, Dominik Tomczyk, z pewnością nie tak wyobrażał sobie debiut na ławce trenerskiej.

Pomimo dużego osłabienia (braku 5 zawodników) w starciu z liderem rozgrywek solidnie zaprezentowali się koszykarze Weegree AZS Politechnika Opolska. Całe spotkanie w pełni kontrolowała drużyna z Wałbrzycha, ale dziesięciopunktowa porażka, biorąc pod uwagę potencjał obu drużyn i perturbacje „akademików”, to honorowy wynik.

Pogoń Prudnik – KS Księżak Łowicz 85:97 (27:20, 14:23, 17:24, 27:30)

Górnik Trans.eu Wałbrzych – Weegree AZS Politechnika Opolska 69:59 (20:18, 7:18, 27:14, 15:9)

Oto najnowsza tabela 1. ligi mężczyzn:

1.  Górnik Trans.eu Wałbrzych 41 pkt.
2. Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk 40 pkt.
3. Rawlplug Sokół Łańcut 39 pkt.
4. WKK Wrocław 39 pkt.
5. KS Księżak Łowicz 36 pkt.
6. Miasto Szkła Krosno 35 pkt.
7. Pogoń Prudnik 35 pkt.
8. GKS Tychy 35 pkt.
9. Elektrobud-Investment ZB Pruszków 35 pkt.
10. Timeout Polonia 1912 Leszno 34 pkt.
11. Biofarm Basket Poznań 32 pkt.
12. Zetkama Doral Nysa Kłodzko 31pkt.
13. Energa Kotwica Kołobrzeg 30 pkt.
14. Weegree AZS Politechnika Opolska 30 pkt.

Tylko jedna drużyna futsalu z naszego regionu miała okazję do rywalizacji w ten weekend. Beniaminek Dreman Opole-Komprachcice uległ we własnej hali wicemistrzom kraju Constractowi Lubawa 0-2. Drużyna z Brzegu w tej kolejce pauzowała.

Dreman Opole Komprachcice – Constract Lubawa 0 : 2