czwartek, 18 kwietnia 2024

Zaksa Kędzierzyn-Koźle zagra w finale siatkarskiej Ligi Mistrzów z Jastrzębskim Węglem

Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle wygrała na wyjeździe z Sir Sicoma Perugią. W rewanżowym meczu między tymi zespołami padł wynik 3:1(25:23, 25:18, 19:25, 27:25). W tegorocznej edycji Ligi Mistrzów szykuje się przed nami historyczny pierwszy polski finał. Drużyna z Opolszczyzny zmierzy się 20 maja w Turynie z Jastrzębskim Węglem. Wicemistrz Polski wyrzucił z rozgrywek Halkbank Ankara.

Spotkanie dla Mistrza Polski  rozpoczęło się wyśmienicie. Już w środkowej części pierwszego seta Kędzierzynianie prowadzili (14:11). Ostatecznie Zaksa wygrała pierwszą partię z gospodarzami (25:23), co przybliżało ją do finału tegorocznych rozgrywek siatkarskiej Ligi Mistrzów.

Drugi set dobrze rozpoczęła Sir Sicoma Perugia, która na samym początku prowadziła już (4:1, 10:6). Goście zdołali jednak odpowiedzieć i wypracować sobie przewagę na swoją korzyść – wyszli na prowadzenie (13:10). W końcówce seta Bartosz Bednorz wywalczył piłkę setową dla opolskiej ekipy –  zakończył się on wynikiem (25:18). W pewnym momencie nastąpił wybuch euforii ze strony polskich kibiców, ponieważ goście zameldowali się trzeci raz z rzędu w finale siatkarskiej Ligi Mistrzów.

Kolejne sety nie miały już znaczenia dla dalszych losów rywalizacji. Gospodarze zdołali wygrać trzeciego seta  (25:19). Jednak znów w czwartym secie lepsi okazali się goście zwyciężając (27:25), uniknęli dzięki temu tie-breaku. Cały mecz wyjazdowy zakończył się wynikiem 3:1 dla Zaksy.

Najwięcej punktów w całym spotkaniu uzyskali: Jesús Herrera Jaime (13), Kamil Semeniuk (12), Wilfredo Leon (10), Oleg Płotnicki (10) – Perugia; Bartosz Bednorz (13) – ZAKSA. Najlepszym zawodnikiem meczu był Marcin Janusz.

Kędzierzynianie będą bronić trofeum CEV Champions League z zeszłego sezonu, kiedy to pokonali Itas Trentino (3:0). Tym razem na ich drodze stanie Jastrzębski Węgiel, który po raz pierwszy zameldował się w finale siatkarskiej Ligi Mistrzów.

W XXI wieku do finału siatkarskiej Ligi Mistrzów awansowały następujące polskie zespoły: Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle (2021, 2022, 2023), Jastrzębski Węgiel (2023), Asseco Resovia Rzeszów (2015), PGE Skra Bełchatów (2012).

Autor: Piotr Franiczek