poniedziałek, 8 marca 2021

World Press Photo w Opolu. Już w lutym!

 Noah_Berger_for Associated Press

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu odlicza dni do organizacji 20. wystawy World Press Photo. Będzie to jedyny pokaz tych zdjęć w naszym kraju!

Od 20 lutego w GSW będzie można podziwiać najlepsze prace 63. edycji World Press Photo. W konkursie nagradzani są profesjonalni fotografowie i ich najlepsze zdjęcia wykonane w 2019 roku.

W konkursie wzięło udział 4282 fotografów ze 125 krajów, którzy nadesłali 73996 zdjęć.  Fotografią roku jury World Press Photo ogłosiło kadr uchwycony przez Yasuyoshi Chiba z Japonii dla Agencji France Press. Zdjęcie przedstawia młodego człowieka recytującego poezję protestu, oświetlonego światłem telefonów komórkowych, podczas przerwy w dostawach prądu w Chartumie w Sudanie.

W gronie laureatów jest także Polak – Tomasz Kaczor. Fotograf został doceniony za zdjęcie wykonane dla Dużego Formatu Gazety Wyborczej i otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii „Zdjęcie pojedyncze”. Fotografia przedstawia Ewę, 15-letnią Ormiankę, niedługo po przebudzeniu z katatonicznego stanu, będącego skutkiem tzw. syndromu rezygnacji. Dziewczyna siedzi na wózku inwalidzkim w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej.

19 lutego 2021 o godzinie 18:00 galeria planuje wernisaż online. Później wystawa będzie dostępna dla zwiedzających Galerię Sztuki Współczenej przez 30 dni: od soboty 20 lutego do niedzieli  21 marca 2021. Zdjęcia będzie można podziwiać codziennie w godzinach od 12.00 do 22.00.

Wejściówki są w przystępnych cenach: 10 zł bilet ulgowy, 15 zł normalny i 50 zł rodzinny (dla 5 osób).

A oto przedsmak tego, co będzie można zobaczyć:

World Press Photo wystawa
autor; Romain Laurendeau
World Press Photo wystawa
autor: Nicolas Asfouri dla Agence France Presse
World Press Photo_wystawa
autor: Steve Winter dla National Geographic
World Press Photo_wystawa
autor: Steve Winter dla National-Geographic
źródło: Galeria Sztuki Współczesnej

Gość w kawiarence

Facebook