Baner reklamowy dla PPP
czwartek, 21 października 2021

20. rocznica ataku na wieże World Trade Center

 źródło: Pixabay

11 września 2001 roku w godzinach porannych 4 porwane przez terrorystów samoloty pasażerskie miały uderzyć w znane budynki na terenie USA. W wyniku zamachu zginęło blisko 3000 osób. Dwie wieże WTC w jeden dzień przestały istnieć.

Wszystko zaczęło się od tego, że 19 zamachowców z organizacji Al-Kaida kupiło bilety na loty krajowe na terytorium Stanów Zjednoczonych. Po wejściu na pokłady zaczęli realizować swój straszny plan. Dwa z uprowadzonych samolotów uderzyły w wieże WTC w Nowym Jorku, trzeci samolot zniszczył część budynku Pentagonu w Waszyngtonie. Pasażerowie czwartej z porwanych maszyn udaremnili atak, mając już informację co zdarzyło się chwilę wcześniej z pozostałymi Boeingami. Samolot linii United Airlines rozbił się na polach w pobliżu Shanksville w Pensylwanii. Do końca nie wiadomo czy 4 maszyna,  która rozbiła się na polach Pensylwanii miała uderzyć w Kapitol czy też w Biały Dom.

W wyniku uderzenia samolotów w budynki World Trade Center na ich terenie wybuchł ogromny pożar. Duże straty poniosły służby ratownicze biorące udział w akcji po zamachu na WTC. Zginęło około 300 strażaków, głównie z powodu braku odpowiedniej wentylacji na klatkach schodowych wieżowców. Przykre konsekwencje miał też brak dobrej komunikacji między służbami ratowniczymi a ochroną budynku, które wydawały ofiarom sprzeczne komunikaty. Obrazy upadających stalowych konstrukcji ogromnych wieżowców obserwował z zapartym tchem cały świat. Wyrazy współczucia wobec Amerykanów płynęły z całego świata.

Zamachy były bezpośrednią przyczyną „Wojny z terroryzmem” i wejścia sił amerykańskich do Afganistanu rządzonego przez Talibów. Celem nadrzędnym stało się znalezienie przywódcy zamachowców – Osamy Bin Ladena. Konsekwencją przeprowadzonych działań terrorystycznych było też wprowadzenie większej kontroli bezpieczeństwa w wielu krajach. Wydarzenia z Nowego Jorku osłabiły też rozwój lotów pasażerskich.

W katastrofie z 11 września śmierć poniosło 6 Polaków, w tym syn Ryszarda Szurkowskiego – Norbert. Tablicę upamiętniającą obywateli polskich, którzy zginęli w wyniku działań terrorystów odsłonięto w Warszawie w 1. rocznicę katastrofy w Parku Skaryszewskim.

World_Trade_Center
Zgliszcza WTC/ źródło: Pixabay

Zaproszenie do kawiarni

Baner San Sebastian

Odwiedź San Sebastian, kameralną kawiarnię w centrum Opola. Spróbuj naszej kawy, ciast i przepysznych lodów rzemieślniczych!

Reklama

Gość w kawiarence

Facebook