poniedziałek, 24 stycznia 2022

29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

 źródło: Facebook/WOŚPOpole

W całym kraju za puszki chwyci prawie 120 tys. wolontariuszy. Na Opolszczyźnie to 280 osób, które będą kwestować od 9:00 do 20:00. W tym roku większość wydarzeń odbędzie się online.

Finał z głową – takie jest hasło przewodnie tegorocznej zbiórki. Chodzi nie tylko o zachowanie bezpieczeństwa w związku z pandemią, ale i o główny cel. Tym razem kwesta jest prowadzona na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy dla oddziałów dziecięcych.

Fundacja WOŚP ma zamiar pobić nowy rekord i zebrać pieniądze na zakup takich sprzętów jak m.in.:

 • zestawy endoskopów laryngologicznych
 • endoskopy giętkie
 • zestawy endoskopów sztywnych do oceny górnych dróg oddechowych
 • egzoskopy
 • lasery diodowe
 • nawigacje optyczne otolaryngologiczne
 • koblatory do operacji migdałków
 • aparaty USG i RTG
 • kardiomonitory
 • lampy czołowe
 • lampy operacyjne
 • polisomnografie do diagnostyki bezdechu sennego
Te nowoczesne i bardzo specjalistyczne urządzenia w chwili obecnej są niezbędne w nowoczesnej chirurgii laryngologicznej. Stanowią zazwyczaj podstawowe wyposażenie laryngologicznych sal operacyjnych. Praca bez możliwości korzystania z takich sprzętów może powodować wzrost ryzyka powikłań. Wydłużanie zabiegów bezpośrednio wpływa na proces leczenia i rekonwalescencji u małych pacjentów.
Tomasz Grochowski, Centrum Zdrowia Dziecka

Ze względów sanitarnych nie będzie już przyklejania serduszek na odzież darczyńców. Tym razem popularne naklejki będą wydawane do ręki. Wolontariuszy będzie można spotkać w centrach miast oraz m.in. na terenie galerii handlowych i w autobusach MZK.

Opolski sztab WOŚP zachęca także do wsparcia akcji poprzez udział w aukcjach Allegro. Listę cennych przedmiotów można znaleźć TUTAJ.

Mimo pandemii, fundacja nie rezygnuje także z popularyzacji aktywnego trybu życia i po raz 9. odbędzie się Opolski Bieg „Policz się z cukrzycą”. Formuła będzie oczywiście inna. O godzinie 12.00 na Placu Wolności zostanie uruchomiony punkt pomiaru czasu. Od tego momentu każdy zawodnik będzie mógł indywidualnie przebiec trasę – można to zrobić w dogodnym momencie przez kolejne trzy godziny, czyli do godz. 15.00, kiedy zamknięty zostanie punkt pomiaru czasu. Na trasie, w miejscach kolizyjnych z innymi uczestnikami ruchu, będą znajdować się osoby, które zadbają o bezpieczeństwo biegaczy.

Drugi punkt pomiaru będzie działał przy parkingu pod Narodowym Centrum Polskiej Piosenki (META) do godz. 15.30. Każda osoba, która dotrze do mety i będzie miała przypięty w widocznym miejscu numer startowy, otrzyma medal za pokonanie trasy oraz zestaw gadżetów ufundowane przez sponsorów. Wyniki zostaną opublikowane na stronie www.zmierzymyczas.pl do godz. 20:00.

Ponadto opolski sztab przygotował atrakcje online, które będzie można zobaczyć na www.facebook.com/opolewosp

o godz. 15:00 – Z sercem i głową twórz kolorowo (plastyka, teatr, kulinaria, eksperymenty, gry planszowe)
o godz. 17:00 – koncert Młodych Talentów (Anna Malek, Monika Morka, Michał Bober, Jędrzej Skiba, Łukasz Szuba)

W tym roku zrezygnowano z kulminacyjnego punku finału, czyli „Światełka do Nieba”. Opolski sztab prosi jedynie o zapalenie w dowolnym miejscu o godz. 20:00 symbolicznego światełka, aby podziękować wszystkim dobrym ludziom za zaangażowanie w wydarzenie.

W trakcie ubiegłorocznego finału WOŚP zebrała łącznie 186 mln 133 tys. 610 zł 66 groszy. Orkiestra grała wtedy dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

źródło: WOŚP/Opole

Facebook