Baner reklamowy dla PPP
sobota, 27 listopada 2021

43. rocznica ustanowienia Jana Pawła II głową kościoła

 źródło: Pixabay

Jest wieczór 16 października 1978 roku, a nad kaplicą sykstyńską zaczyna się unosić biały dym. Oznaczało to, że wybrano nowego papieża. Został nim nasz rodak — Karol Wojtyła.

Habemus Papam. Mamy Papieża

Wszystko rozpoczęło się niespełna miesiąc wcześniej, od niespodziewanej śmierci ówczesnego papieża — Jana Pawła I. Po uroczystościach pogrzebowych, zgodnie ze zwyczajem, zostaje zwołane konklawe, a do Watykanu przyjeżdża 111 kardynałów z całego świata, w celu wybrania nowego biskupa Rzymu. Trzeciego dnia obrad głosowanie dobiega końca, a najstarszy z kardynałów, Pericle Felici, ogłasza, że głową Kościoła Katolickiego został Karol Wojtyła, przybierając imię Jan Paweł II. Wybór Polaka był światową sensacją, gdyż kardynał Wojtyła nie był wcześniej podawany w gronie papabili, czyli faworytów do objęcia władzy w Watykanie. Jan Paweł II był też pierwszym, po ponad 400 latach papieżem nie pochodzącym z Włoch. W swojej mowie powitalnej mówił „Wezwali mnie z dalekiego kraju”.

Pontyfikat

Pontyfikat Jana Pawła II był przykładem niezwykłej wiary, mądrości i miłości do drugiego człowieka. W czasie swojej posługi papież odbył 104 pielgrzymki do 132 krajów świata, w tym 9 do Polski. Wydał 14 encyklik i szacuje się, że w jego wszystkich audiencjach brało udział prawie 18 milionów ludzi z całego świata. Wymieniając zasługi Karola Wojtyły nie sposób zapomnieć o jego roli jaką odegrał podczas przemian ustrojowych w Polsce, pod koniec ubiegłego wieku. Papież, będąc przewodnikiem duchowym Polaków, napawał naród pokojem i nadzieją w walce o nową suwerenną Polskę.

Śmierć i proces kanonizacyjny

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku przeżywszy 84 lata, z czego 26,5 jako biskup Rzymu. Jego pogrzeb zgromadził 4 miliony pielgrzymów, głównie z Polski. Już podczas uroczystości żałobnych, w Watykanie słychać było okrzyki „Santo Subito” (pol. „natychmiast święty”), jednak na oficjalną kanonizację zmarłego trzeba było trochę poczekać. Karol Wojtyła został beatyfikowany 1 maja 2011 roku a dwa lata później, 5 lipca 2013 roku papież Franciszek ogłosił go świętym Kościoła Katolickiego.

autor: ŁB

Zaproszenie do kawiarni

Baner San Sebastian

Odwiedź San Sebastian, kameralną kawiarnię w centrum Opola. Spróbuj naszej kawy, ciast i przepysznych lodów rzemieślniczych!

Gość w kawiarence

Facebook