środa, 6 lipca 2022

„500+” na Opolszczyźnie. Przekazano już blisko 3 mld zł

 źródło: OUW

„Rodzina 500+” to flagowy program pomocowy polskiego rządu. Od 2016 roku wydano na ten cel ponad 134 mld złotych. Od lutego można składać nowe wnioski o uzyskanie świadczenia.

Program „Rodzina 500+” zapoczątkowano w kwietniu 2016 roku. Dotychczas wsparciem objęto 6,6 mln dzieci. Rocznie, każda rodzina może otrzymać 6000 zł na dziecko.

Dzisiaj cieszymy się z tego, że prawie 3 miliardy złotych jest więcej w województwie opolskim z tego tytułu. To są również te pieniądze, które zmniejszyły ubóstwo wśród dzieci. Kiedy w 2016 roku zaczynaliśmy 500+, to mówiliśmy o 11 proc. dzieci, które żyły w skrajnym ubóstwie. Dzisiaj nie dochodzimy nawet do 1%.
Violetta Porowska, poseł PiS
500_plus_podział_na_województwa
źródło: KPRM

Od 1 lutego można już składać nowe wnioski. Przez dwa miesiące zrobimy to tylko w sposób elektroniczny poprzez trzy platformy – emp@tia, eBankowość oraz Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Od 1 kwietnia dokumenty złożymy także w formie papierowej.

W 2021 roku następuje ważna zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenia wychowawcze. Od dziś prawo do świadczenia w ramach tzw. pięćsetki, będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.
Adrian Czubak, wojewoda opolski
grafika_500+
źródło: KPRM

Aby otrzymać świadczenie na nowy okres świadczeniowy – tj. od 1 czerwca 2021, wniosek należy złożyć w lutym, marcu, kwietniu, maju lub czerwcu. Jeśli wniosek zostanie złożony po tym terminie, to świadczenie przysługiwać będzie od miesiąca, w którym złożono wniosek.

W województwie opolskim, rocznie, „500+” jest objętych 137 tysięcy dzieci.

źródło: OUW/IT

Facebook