Barbara Bieganowska-Zając z 4 złotem na paraolimpiadzie
fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski
Paralekkoatletka z Opolszczyzny po raz kolejny nie zawiodła. Na swoim koronnym dystansie biegowym 1500 m (T20) wywalczyła nad ranem 3 września złoty medal Igrzysk Paraolimpijskich!
Bieg na 1500 metrów odbywał się w niekorzystnych warunkach, przy nieustannie padającym deszczu. Nasza zawodniczka zmierzyła się w finale z reprezentantkami Japonii, Węgier, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Barbara Bieganowska przez większość wyścigu biegła na drugiej pozycji, ale w końcówce odstawiła rywalki na ok. 60 metrów. Uzyskała czas 4:27:84 min. Tym samym po raz 4 została mistrzynią paraolimpijską!
Barbara Bieganowska-Zając (wcześniej Niewiedział) mieszka we Frączkowie. Na co dzień trenuje w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Korfantowie. Lekkoatletka jest niepełnosprawna intelektualnie w stopniu lekkim. Pani Barbara już nie raz przysporzyła Polsce i Opolszczyźnie powodów do dumy. Na Igrzyskach Paraolimpijskich w Sydney w 2000 roku zdobyła złoty medal na 800 m. Na Igrzyskach w Londynie w 2012 zdobyła złoty medal na 1500 m i tytuł mistrzyni na tym dystansie obroniła w Rio w 2016 roku. Z Brazylii przywiozła jeszcze paraolimpijski brąz za 400 metrów. W Tokio pobiegła na swoim koronnym dystansie, czyli na 1,5 km i znowu wywalczyła złoto!
Najnowsze artykuły
- Jubileuszowy Festiwal Książki Opole 2026. Trzy dni spotkań autorskich, targów i koncertów
- Już w czwartek (11.06) rozpocznie się 50. edycja Opolskich Konfrontacji Teatralnych!
- Porzucono opony w lesie, leśnicy proszą o pomoc
- ZUS: Ostatni moment na wniosek 800+ bez straty pieniędzy
- Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej, Czaplaka i Matejki



