Święto niepodległości w cieniu pandemii. Opolanie wywiesili flagi i zostali w domach
102 lata temu Polska odzyskała niepodległość i wróciła na mapę Europy. Z tej okazji 11 listopada obchodzimy wielkie święto wolności. W tym roku, przez zalecenia sanitarne, uroczystości były wyjątkowo skromne.
Dokładnie 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni, które kończyło I wojnę światową. Dzień wcześniej do Warszawy przybył uwolniony z twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski. Upadająca już Rada Regencyjna przekazała mu władzę wojskową i naczelne dowództwo nad polskimi wojskami. Od tego momentu Polska zaczęła wstawać z kolan.
W całym kraju uroczystości odbyły się w wyjątkowo skromnej formie. W związku z ogólnoświatową pandemią koronawirusa, w Polsce obowiązuje zakaz spotkań, zebrań czy zgromadzeń publicznych przekraczających pięć osób. Minister zdrowia także zalecał świętowanie w domach.
? Apel ministra @a_niedzielski o odpowiedzialne celebrowanie obchodów Święta Niepodległości 1️⃣1️⃣ listopada. ?゚ヌᄆ pic.twitter.com/wJhE6K63VA
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 11, 2020
W Opolu wywieszono biało-czerwone flagi, a oficjalne uroczystości zorganizowano przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych i mundurowych. Podniesiono flagę na maszt oraz uroczyście odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.
Wojewódzkie uroczystości zakończyły się mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w opolskiej katedrze.
źródło: 10. Brygada Logistyczna/IT
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji