Ewakuowani Afgańczycy otrzymają pomoc prawną

Kilkanaście osób ewakuowanych w sierpniu z Kabulu dzięki zabiegom pracowników Uniwersytetu Opolskiego, może liczyć na lokalną pomoc. Władze uczelni podpisały porozumienie z Okręgową Izbą Radców Prawnych w sprawie konsultacji prawnych.
Dzięki zawartemu porozumieniu członkowie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu będą udzielać pomocy prawnej na rzecz uchodźców. Radcowie wesprą Afgańczyków np. w uregulowaniu ich statusu prawnego oraz w bieżących sprawach prawnych. Pomoc udzielana będzie przez dziewięcioro radców 15 osobom, które dzięki staraniom UO w sierpniu udało się sprowadzić z Kabulu do Opola, a które obecnie mieszkają na terenie kampusu uniwersyteckiego.
Okręgowa Izba Radców Prawnych zadeklarowała świadczenie wszelkiej pomocy prawnej, która będzie niezbędna przy załatwianiu wielu spraw, jakie czekają Afgańczyków Podkreślił, że władze UO cieszą się, iż udało się ocalić i przyjąć uchodźców, którymi uczelnia natychmiast się zaopiekowała się i którzy stali się już częścią akademickiej rodziny.
Pomoc udzielana będzie przez radców prawnych oraz aplikantów, którzy sami się do tej pracy zgłosili. Mówią biegle po angielsku, więc nie będzie problemów z komunikacją. Radcy będą świadczyć pomoc prawną przede wszystkim w uregulowaniu statusu uchodźców. Na pewno pomogą też w wielu innych kwestiach, również dnia codziennego, jeśli będzie taka potrzeba.
Porozumienie sygnowali rektor UO prof. dr hab. Marek Masnyk i dziekan OIRP w Opolu Katarzyna Bisowska.
Więcej o akcji ratowania uchodźców z Afganistanu posłuchacie w wywiadzie z dr Michałem Wanke dla Opole News.
źródło: Uniwersytet Opolski
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji