Muzeum Wsi Opolskiej działa już ponad 60 lat!
Jest jednym z największych tego typu skansenów w Polsce i rozwijało je 5 dyrektorów. Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach obchodzi swój wielki jubileusz.
Muzeum zaaranżowano na terenie po dawnym poligonie wojskowym. Do Bierkowic sprowadzono drewniane zabudowania z różnych zakątków Opolszczyzny. Do muzeum często ustawiają się długie kolejki chętnych poznania tajemnic etnografii i dawnego rzemiosła.
Większość Opolan poznała Muzeum Wsi Opolskiej podczas warsztatów kroszonkarskich, konkursów koron czy lekcji muzealnych dotyczących dawnych zwyczajów świątecznych, ozdób. W skansenie wielokrotnie organizowano też imprezy pszczelarskie i okolicznościowe. Placówka zajmuje się też promocją produktów ozdobionych „wzorem opolskim” i innymi produktami wpisanymi na listę dziedzictwa niematerialnego.
Z okazji jubileuszu osoby związane z działalnością instytucji odznaczone zostały medalami Gloria Artis. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowy medal zasłużony kulturze otrzymali Magdalena Górniak-Bardzik, Bogdan Jasiński, Elżbieta Oficjalska, Ewa Olbryt, Stefania Topola i Grażyna Rozalia Czekała.
Specjalne podziękowanie za wspieranie muzeum otrzymał marszałek województwa Andrzej Buła. Życzenia w imieniu Opolskiego teatru Lalki i Aktora skierował do pracowników muzeum Andrzej Czyczyło. Artysta przekazał też muzeum aniołka, który był elementem scenografii Żywoty Świętych w reżyserii Krystiana Kobyłki. Andrzej Czyczyło jest też współtwórcą odgrywanych w skansenie przedstawień okolicznościowych.
źródło: UMWO
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji