Jest cichy, bezwonny i może zabić. Uwaga na czad!

Spadająca na zewnątrz temperatura zwiększa potrzebę korzystania z piecyków gazowych, które niosą ze sobą niebezpieczeństwo zatrucia czadem. Służby apelują o rozwagę i montowanie urządzeń wykrywających tlenek węgla.
Nawet niewielka dawka tlenku węgla może spowodować zagrożenie dla życia. Bardzo istotna jest zatem profilaktyka, czyli regularna kontrola przewodów kominowych i wentylacyjnych, niezaklejanie wentylacji, częste wietrzenie pomieszczeń oraz zakup czujników.
Czad jest gazem bezwonnym i bezbarwnym co powoduje, że nasz organizm nie jest w stanie wyczuć zagrożenia zatruciem tym tlenkiem. Gdy znajdziemy się w pomieszczeniu, gdzie ulatnia się tlenek węgla powoduje on zmniejszenie dostępu tlenu do organizmu człowieka. Czad zajmuje miejsce tlenu w czerwonych ciałkach krwi i w większej dawce powoduje śmierć przez uduszenie.

Najczęściej do zatruć czadem dochodzi właśnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy ogrzewamy nasze mieszkania za pomocą piecyków czy kominków. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto zatem zakupić czujnik tlenku węgla, który przy zwiększonym jego stężeniu wyda sygnały ostrzegawcze.
źródło: KWP Opole
Najnowsze artykuły
- Ponad 900 tysięcy złotych z budżetu województwa na projekty instytucji kultury
- Krótkie terminy na badanie tomografem w Opolu
- Piastonalia 2025 – co w programie
- Opolscy policjanci podsumowali długi weekend majowy
- „Młoda Scena NCPP”- konkurs dla młodych artystów. Sprawdź, jakie nagrody czekają uczestników