Wkład polskich policjantów w zwycięskie powstania śląskie
Józef Pietruszka, polski policjant ze Strzelec Opolskich przyczynił się znacznie do powiększenia terytorium przyłączonego do II Rzeczypospolitej. Dzięki rozbrojeniu przez oddział Polskiej Policji Plebiscytowej Niemieckich funkcjonariuszy możliwy był wybuch III Powstania Śląskiego.
Strzelce Opolskie są miejscowością, która leży niedaleko Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny. To tam toczyły się najkrwawsze walki podczas III powstania śląskiego.
Urodzony w Strzelcach 21 sierpnia 1893 Józef Pietruszka, został przydzielony do służby w Policji Górnego Śląska, której zadaniem było czuwanie nad sprawiedliwym przebiegiem akcji plebiscytowej.
Formacja ta zastąpiła, po skargach złożonych przez stronę Polską na forum Ligi Narodów, oddziały Niemieckie. W skład Policji Plebiscytowej wchodzili po połowie Ślązacy optujący za przyłączeniem spornych terenów do Polski oraz ci, którzy skłaniali się ku aneksji przez Republikę Weimarską. Wspólne patrole przedstawicieli obu stron miały zapewnić swobodny przebieg manifestacji i czuwać nad sprawiedliwym przebiegiem kampanii plebiscytowej.
To właśnie Józef Pietruszka dowodził oddziałem Polskich mundurowych, którzy w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku rozbroili Niemieckich kolegów, umożliwiając tym samym rozpoczęcie działań oddziałom powstańczym. W czasie powstania Józef Pietruszka działał w grupie „Wschód”, pełniąc funkcję Komendanta Miasta Królewska Huta (obecny Chorzów), z nadania władz powstańczych.
Źródło: Opolska policja/ GP
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji