Kto może otrzymać dodatek węglowy?

W trybie pilnym do Sejmu pod głosowanie trafił rządowy projekt o dodatku węglowym. Posłowie ustawę przyjęli, a projekt „powędrował” do Senatu. W zapowiedziach słyszymy, że proces procedowania nad projektem powinien zakończyć się w połowie sierpnia, co oznacza, że od tego czasu może zacząć obowiązywać. Jednorazowy dodatek węglowy ma być w wysokości 3 tys. zł, a ze świadczenia będą mogli skorzystać tylko Ci, którzy ogrzewają domy tym surowcem.
Rządowe wsparcie w zakresie energetyki dla gospodarstw domowych otrzymało zielone światło w Sejmie. Dodatek węglowy to wsparcie w kwocie 3000 złotych dla indywidualnych konsumentów węgla. Warunkiem otrzymania dodatku będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej Ewidencji Emisyjności. Mimo że termin na składanie deklaracji minął z dniem 30 czerwca br., Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wydłużyło ten termin o dwa miesiące.
Jak czytamy w Ustawie, jednorazowy dodatek węglowy jest wyłączony spod egzekucji i zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Wniosek o dofinansowanie, zgodnie z wytycznymi, będziemy składać go gminy i mamy na to czas do 30 listopada 2022 roku. W ciągu miesiąca gmina wypłaci dodatek.
Kto może otrzymać dodatek węglowy?
Gospodarstwa domowe, które do ogrzewania wykorzystają węgiel kamienny, brykiet, lub pelet, zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego, a do spalania wykorzystują:
- kocioł na paliwo stałe
- kominek, kozę, ogrzewacz powietrza
- trzon kuchenny, piecokuchnię
- kuchnię węglową
- piec kaflowy na paliwo stałe
Wzór deklaracji o przyznaniu jednorazowego dodatku węglowego, będzie opublikowany jako załącznik do Rozporządzenia Ministra właściwego ds. energii i będzie jednolity dla całego kraju.





autor: PK
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji