Zmarł wielki przyjaciel Polski – Bolko, książę von Pless, hrabia von Hochberg, baron na Książu

27 sierpnia około godziny 21:00 zmarł Bolko, książę von Pless, hrabia von Hochberg, baron na Książu. Tragiczne wiadomości przekazały wdowa księżna Marie Elisabeth i córka księcia, hrabianka Felicitas.
Bolko Constantin Stanislaus Maria de la Paz Conrad Juan, Książę von Pless, Hrabia von Hochberg i baron na Książu urodził się jako syn hrabiego Bolko von Hochberga i jego żony Clothilde, z domu de Silva y Gonzalez de Candamo. Potomek właścicieli Książa i Pszczyny bywał na Śląsku regularnie od lat 70-tych ubiegłego stulecia. Po 1989 roku, a szczególnie po Mszy Pojednania w Krzyżowej w 1993 roku włączył się w promocję zamku Książ jako atrakcji turystycznej o ponadregionalnym znaczeniu. Od tego czasu regularnie odwiedzał zamek i włączał się w organizację przedsięwzięć kulturalnych, takich jak: wystawy, koncerty, publikacje.
Książę Bolko von Pless był również orędownikiem ponadregionalnej współpracy Wałbrzycha i Pszczyny, które w przeszłości stanowiły wspólne dominium połączone unią personalną w osobie kolejnych właścicieli z rodziny von Pless, a od 2013 roku są miastami partnerskimi. W 2015 roku Rada miejska nadała mu tytuł honorowego obywatela Wałbrzycha.
Książe zawsze starał się podkreślać, jak ważna jest pokojowa współpraca między narodami i wynikające z niej pozytywne działania. O Polsce i Polakach pisał tak:
Z Polakami zbudowałem wieloletnie, prawdziwe przyjaźnie. Potrzeba życia w pokoju i działania na rzecz innych to dwa najważniejsze tematy tej książki. Moje wspólne, wieloletnie działania z przyjaciółmi i partnerami z Wałbrzycha i Pszczyny zaowocowały cennymi inicjatywami.
Przez prawie 45 lat życia książę odwiedzał Śląsk poczucia obowiązku względem pamięci moich przodków, ale przede wszystkim, aby budować porozumienie z dzisiejszymi mieszkańcami tej ziemi. Dla jego rodziny ziemia ta była domem przez ponad 700 lat.
Do posiadłości Hochbergów należał m.in. Zamek w Dąbrowie pod Opolem. Więcej o historii zamku i jego losach można poczytać na stronie Fundacji dla Dziedzictwa.

Źródło: Facebook.com/ Fundacja Księżnej Daisy von Pless
Autor: JZ
Najnowsze artykuły
- Ponad 900 tysięcy złotych z budżetu województwa na projekty instytucji kultury
- Krótkie terminy na badanie tomografem w Opolu
- Piastonalia 2025 – co w programie
- Opolscy policjanci podsumowali długi weekend majowy
- „Młoda Scena NCPP”- konkurs dla młodych artystów. Sprawdź, jakie nagrody czekają uczestników