Farmaceuci mają swoją ustawę o zawodzie. Czekali 30 lat!

Po prawie roku od złożenia w Sejmie stosownego projektu, farmaceuci doczekali się swojej ustawy. W marcu prace nad dokumentem zostały przerwane przez pandemię.
Sejm przyjął większością głosów ustawę o zawodzie farmaceuty. Tym samym zakończyła się batalia aptekarzy, którą prowadzili od kilkudziesięciu lat. Jak podkreślają, jej wprowadzenie było konieczne, bo farmaceuta to ostatni zawód zaufania społecznego, który nie miał jednego aktu prawnego, regulującego swoją pracę. Dotychczas opierano się bowiem na dwóch ustawach: o izbach aptekarskich i ustawie Prawo farmaceutyczne.
Co się zmieni?
Nowe przepisy mają przede wszystkim usystematyzować i uaktualnić te już istniejące. Są także dostosowane do obecnych wymogów prawnych i społecznych. Znalazły się w niej wobec tego nowości, takie jak wprowadzenie opieki farmaceutycznej. Jest to świadczenie polegające na sprawowaniu przez farmaceutę szczegółowego nadzoru nad przebiegiem indywidualnej farmakoterapii. Farmaceuta ma przy tym współpracować z pacjentem i lekarzem prowadzącym, a całość procesu ma być skrupulatnie dokumentowana.
Sejm w trakcie czwartkowego posiedzenia odrzucił 7 z 14 poprawek Senatu. Wśród nich znalazły się zapisy o możliwości przeprowadzania szczepień przez farmaceutów. Odrzucono również obowiązek ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla tej grupy zawodowej, za szkody będące następstwem udzielania świadczeń opieki farmaceutycznej i usług farmaceutycznych.
Ustawa trafiła teraz do podpisu Prezydenta. Po tym będzie mogła wejść w życie.
źródło: rynekzdrowia.pl/SI
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji