Jubileusz Rodła upamiętniony na Górze Św. Anny

Mszą świętą oraz uroczystością pod Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny upamiętniono 100. rocznicę powstania organizacji spod znaku Rodła. Obchody zabezpieczyli żołnierze z 91 Batalionu Logistycznego 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.
Obchody 100. rocznicy powstania organizacji i stowarzyszeń spod znaku Rodła rozpoczęły się od Mszy świętej, odprawionej w Grocie Lurdzkiej na Górze Św. Anny, po której uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Czynu Powstańczego. Tam odbyły się główne uroczystości z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej, wystawionej przez żołnierzy 91 Batalionu Logistycznego 10 Opolskiej Brygady Logistycznej oraz Orkiestry Wojskowej z Bytomia.
Do uczestników obchodów okolicznościowy list skierował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, w którym przypomniał okoliczności powstania związku oraz jego symbolu Rodła – „W tym roku mija pełen wiek od utworzenia w Berlinie Związku Polaków w Niemczech, głównej organizacji reprezentującej interes narodowy ludności polskiej, zamieszkałej za zachodnią granicą Rzeczypospolitej.
Wobec wydanego przez władze niemieckie zakazu używania na sztandarach polskich organizacji barw narodowych oraz symbolu Orła Białego, władze związku postanowiły stworzyć własny znak, znak polskości. Tak powstał geometryczny symbol przedstawiający bieg Wisły z zaznaczonym Krakowem. Jak napisano na oryginalnym projekcie znaku, te dwie siły to Rodło, które nie jest ani herbem, ani godłem, ale symbolem naszego pochodzenia i łączności naszej z całym narodem polskim i jego duszą”.
Uroczystości zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy pod Pomnikiem Czynu Powstańczego.
Źródło: 10 Opolska Brygada Logistyczna/ kpt. Piotr Płuciennik
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji