Zatwierdzono Narodowy Program Szczepień
Szczepionki będą dobrowolne, darmowe i szerokodostępne. Remedium na COVID-19 ma otrzymać ponad 31 mln Polaków.
Według specjalistów szczepionka to jedyna recepta na to, aby uporać się z koronawirusem. Coraz głośniej słychać niepokojące sygnały, że grozi nam III fala pandemii i w lutym może być jeszcze gorzej niż jesienią. Dlatego potrzebne są jak najszybsze szczepienia. Choć Polska zamówiła już preparaty od 6 producentów, to nadal trwa oczekiwanie na zatwierdzenie szczepionki przez Europejską Agencję Leków. Minister zdrowia poinformował, że są szanse na to, że pierwsze dawki produktu Pfizera i BioNTech pojawią się w Polsce pod koniec roku.
Narodowym Program Szczepień to dokument, który zbiera w jednym miejscu wszystkie najważniejsze kwestie. Składa się 34 stron i z 9 rozdziałów. Od 8 do 12 grudnia każdy chętny mógł zgłosić do niego swoje uwagi. Łącznie wpłynęło ponad 2,2 tys. zgłoszeń. Najwięcej uwag i opinii dotyczyło m.in. bezpieczeństwa szczepionki, rejestru szczepionych i kodów QR, niepożądanych odczynów poszczepiennych, funduszu odszkodowań oraz zaangażowania jednostek samorządu terytorialnego. Po sugestiach wprowadzono kilka istotnych zmian. To m.in. szersze zaangażowanie jednostek samorządu terytorialnego i straży pożarnej oraz fundusz kompensacyjny, dla tych, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne.
Szczepionka ma być darmowa, dobrowolna i szerokodostępna. Programem będzie objętych ponad 31 mln Polaków. Na cały proces rząd zabezpieczył 3 mld złotych. Jaka będzie kolejność osób lub zawodów poddawanych szczepieniom?
Etap 0 : pracownicy sektora ochrony zdrowia ( oprócz personelu medycznego także salowe czy administracja) w 500 szpitalach węzłowych
Etap I: seniorzy pow. 60 r. życia, pensjonariusze DPS-ów, służby mundurowe, nauczyciele
Etap II: osoby poniżej 60 r. życia z chorobami przewlekłymi, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie prawidłowej działalności państwa
Etap III: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń a także szczepienie pozostałej części populacji dorosłej.
Jak podkreślił premier, to nie od szczepienia nauczycieli będzie zależał powrót do szkół. Głównym czynnikiem jest poziom wzrostu zachorowań w naszym kraju.
Dziś wystartowała także strona internetowa, która jest pierwszym składnikiem szerokozakrojonej kampanii informacyjnej i profrekwencyjnej. Od jutra będzie działać ogólnodostępna infolinia – 989. Telefon w połowie stycznia przekształci się w numer, poprzez który będzie można umówić się na termin szczepienia.
? Już 16 grudnia rusza infolinia dedykowana szczepieniom - dostępna 24/7 pod numerem 989.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 15, 2020
? W styczniu 2021 rozpocznie się telefoniczna rejestracja w punktach szczepień.#SzczepimySię pic.twitter.com/Zg7XpdT1F2
Minister Adam Niedzielski dodał, że w czwartek poznamy informacje o kolejnych obostrzeniach związanych ze zbliżającymi się świętami i feriami zimowymi.
autor: IT
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji