„Aktywni+” nowy program dla seniorów

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło nowy program adresowany do seniorów. Dzięki niemu osoby starsze będą mogły rozwijać swoje kompetencje i zainteresowania jesienią życia.
Rusza nowy program „Aktywni+”. Jego celem jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Zajęcia przygotują m.in. organizacje pozarządowe, które mogą się ubiegać o dofinansowanie projektów od 25 do 250 tysięcy złotych. Łączna pula przeznaczona na realizację programu to 200 mln złotych.
Dotacje będą przyznawane na następujące obszary:
- Aktywność społeczna, która obejmuje działania mające na celu zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, wspieranie niesamodzielnych osób starszych i ich otoczenia w miejscu zamieszkania, rozwijanie wolontariatu osób starszych w środowisku lokalnym oraz zwiększenie zaangażowania osób starszych w obszarze rynku pracy.
- Partycypacja społeczna, która przyczynia się do wzmocnienie samoorganizacji środowiska osób starszych oraz zwiększenia wpływu osób starszych na decyzje dotyczące warunków życia obywateli.
- Włączenie cyfrowe obejmujące działania na rzecz zwiększania umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami i korzystania z nowych mediów przez osoby starsze, a także upowszechnianie i wdrażanie rozwiązań technologicznych sprzyjających włączaniu społecznemu oraz bezpiecznemu funkcjonowaniu osób starszych.
- Przygotowanie do starości realizowane poprzez wzmacnianie trwałych relacji międzypokoleniowych, kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych oraz zwiększanie bezpieczeństwa seniorów.
Regulamin programu ma być dostosowany do panujących obostrzeń tak, aby w pełni wykorzystać potencjał organizacji pozarządowych na aktywizację seniorów we wszelkich dziedzinach życia społecznego. Program ma również ograniczyć negatywne skutki pandemii i być pozytywnym impulsem w codziennym życiu seniorów. Jego celem jest organizacja, także dla niepełnosprawnych seniorów, kreatywnych i bezpiecznych zajęć. Projekty mają pomóc, aby jesień życia była czasem rozwoju i realizacji pasji na które wcześniej nie było czasu i środków.
Nabór do programu ma ruszyć w styczniu. Roczny budżet to 40 milionów złotych. Finansowanie zaplanowano na lata 2021 – 2025.
źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej/GP
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji