Budżet Opola przyjęty. 400 mln na inwestycje
autor: Opole-News
Radni Opola przyjęli przyszłoroczny budżet. Według planów, przy dochodach w wysokości ok. 1,2 mld złotych, na inwestycje zostanie wydanych blisko 400 mln złotych. Deficyt przekroczy 200 mln złotych.
21 radnych za i 3 przeciw. Takim stosunkiem głosów został uchwalony przyszłoroczny budżet miasta Opola. Przeciwko głosowali radni PiS, którzy zwrócili uwagę na rosnące zadłużenie Opola i na zaciąganie ukrytych zobowiązań przez miasto np. w formie sprzedaży udziałów WiK za 100 mln złotych, które w przyszłości mają być odkupione przez spółkę.
Radni PiS, wspierani przez Marcelinę Zawiszę, posłankę Lewicy, proponowali przeznaczenie 1,5 mln złotych na podwyżki dla pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ich apele o podwyżki wybrzmiały kilkakrotnie w ciągu tego roku. Pracownicy MOPR działają w skrajnie trudnych warunkach za stosunkowo niewielkie wynagrodzenie. Żądali podwyżki o 1000 złotych. Ten wniosek został jednak odrzucony przez większość radnych.
Blisko 40% przyszłorocznego budżetu to wydatki związane z funkcjonowaniem oświaty. Miasto chce kontynuować m.in. przebudowę okolicy dworca Opole-Wschodnie, obiektu sportowego po tzw. cieplaku oraz obwodnicy miasta.
Oto kilka wybranych inwestycji:
Deficyt przekroczy 200 mln złotych. Zadłużenie miasta dojdzie przez to do 517 mln złotych, czyli około 44 proc. planowanych dochodów.
źródło: PAP/IT
Najnowsze artykuły
- Jubileuszowy Festiwal Książki Opole 2026. Trzy dni spotkań autorskich, targów i koncertów
- Już w czwartek (11.06) rozpocznie się 50. edycja Opolskich Konfrontacji Teatralnych!
- Porzucono opony w lesie, leśnicy proszą o pomoc
- ZUS: Ostatni moment na wniosek 800+ bez straty pieniędzy
- Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej, Czaplaka i Matejki
