Pieniądze z budżetu Obywatelskiego zostały podzielone

Zakończyło się głosowanie na Budżet Obywatelski miasta Opola. Do budżetu trafiło aż 99 projektów, z czego 75 pod głosowanie. Projekty podzielono na dwie grupy, co oznaczało, że można było oddać dwa głosy – jeden na projekt ogólnomiejski, a drugi dzielnicowy.
Największym zainteresowaniem cieszyły się te projekty, które dotyczyły inwestycji drogowych (nowy dywanik asfaltowy, nowa droga, chodnik, ścieżka rowerowa, oświetlenie itp.). Na budżet zagłosowało 10.764 osób, które zdecydowały, na jakie inwestycje miasto wyda 6.700.000,00 zł.
W tym roku główny „ciężar” wydatkowania środków przesunięto na projekty z zakresu dzielnicowego. To właśnie mieszkańcy dzielnic wskazali, co im najbardziej jest potrzebne do poprawy komfortu życia, otrzymując na ich realizację 80,60% ogółu funduszy.
Warto wskazać, że jednym z wymogów, jakie należało spełnić, aby projekt mógł być realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego, było przekroczenie 150 głosów poparcia. Zwyciężyły te projekty, które ten pułap. Wśród „liderów” znaleźli się m.in.: – magiczny plac zabaw w Czarnowąsach (559 głosów), czy ścieżka pieszo-rowerowa wokół jeziora Malina łącząca jeziora z Grodzickim Grądem (610 głosów).
W związku z nieuzyskaniem progu kwalifikacji kilkunastu projektów pozostały środki, które trafią do tzw. puli rezerwowej. O ich przeznaczeniu zadecyduje, po zasięgnięciu opinii Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego i Inicjatywy Lokalnej, a także uwzględniając wyniki przeprowadzonego głosowania nad projektami oraz możliwości finansowe budżetu Miasta.
Autor: PK
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji