Od 2023 r. każdy płatnik składek z aktywnym profilem na PUE ZUS

Od 1 stycznia 2023 roku każdy, kto jest płatnikiem składek, będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Platforma Usług Elektronicznych wystartowała w 2012 roku. Korzysta z niej już ponad 10,6 milionów użytkowników w całym kraju: osób fizycznych, lekarzy, płatników składek. Już teraz ponad 89 proc. osób prowadzących własną działalność i ponad 87 proc. firm rozliczających składki od 1 do 5 osób ma profil na PUE ZUS z rolą płatnika.
Od początku 2023 roku, na podstawie zmian w przepisach, każdy płatnik składek w ZUS będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS. Profil można założyć podczas osobistej wizyty w placówce ZUS lub online korzystając ze swojego profilu zaufanego.
Do tej pory właściciele małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników – nie mieli obowiązku posiadania indywidualnego konta na PUE ZUS. Od początku przyszłego roku każdy płatnik składek, nawet ten, który płaci składkę tylko sam za siebie, musi mieć aktywny profil na PUE ZUS. Dlaczego? Bo to właśnie tam będzie kierowana korespondencja z ZUS i tylko drogą elektroniczną będzie można przesyłać dokumenty rozliczeniowe do ZUS.
PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw w ZUS bez wychodzenia z domu.
Po potwierdzeniu swojej tożsamości – przez Internet – można uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i składkach oraz wysłać wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe.
Profil na PUE ZUS nie tylko przyspiesza tempo wymiany korespondencji z Zakładem, ale jest także pomocny przy przekazywaniu dokumentów rozliczeniowych i zgłoszeniowych do ZUS.
Żeby aktywować indywidualne konto na PUE ZUS, należy najpierw założyć profil na PUE, a następnie potwierdzić tożsamość zakładającego profil. Można to zrobić samodzielnie, czyli założyć konto online i następnie go potwierdzić przy pomocy profilu zaufanego np. w bankowości elektronicznej, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, e-podpisu czy ePUAPu.
Źródło: ZUS Opole/ Sebastian Szczurek, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa opolskiego
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji