„Ocalić od zapomnienia”. W ramach akcji Horyzontów przy ul. Wrocławskiej posprzątali groby i upamiętnili zmarłych

Ponad 40 osób z inicjatywy Stowarzyszenia Horyzonty zaangażowało się w społeczną akcję sprzątania cmentarza przy ul. Wrocławskiej w Opolu, by z szacunku dla pochowanych tam opolan posprzątać groby i postawić kwiaty na uprzątniętych nagrobkach.
Udział w akcji wzięli członkowie „Horyzontów”, młodzież z Opolskiego Hufca Pracy w Opolu, uczniowie z PSP 21, a także mieszkańcy Opola. Zakład Komunalny w Opolu zapewnił sprzęt do grabienia liści, kontener i worki.
Tegoroczna akcja wypadła fantastycznie. Udało się uporządkować aż trzy sektory cmentarza, przy wsparciu uczniów PSP 21 oraz grupy z OHP. To niesamowite uczucie kiedy ponad 40 osób pracuje razem, pomagając sobie, ale czasami też walcząc o ostatnią parę grabi. Cieszymy się ze współpracy i widzimy się za rok!
Chciałbym zwrócić uwagę, że ten cmentarz warty jest szerszej opieki, ponieważ jest to miejsce, o którym powinny pamiętać kolejne pokolenia opolan. Tutaj jest historia. Wystarczy spojrzeć na nagrobki, z tej racji, że ten cmentarz jest przedwojenny, można zauważyć sporo nazwisk niemieckich. Znajduje się tutaj dużo wartościowych pomników i cały czas zwracam uwagę, aby pamiętać o tym miejscu i szerzej zainteresować się tą nekropolią.
Zobacz galerię zdjęć z dzisiejszego wydarzenia:
Na cmentarzu równolegle do akcji stowarzyszenia spotkaliśmy grupę uczniów z TEB Edukacja pod opieką pana Błażeja, nauczyciela historii i WOS-u, którzy spontanicznie przyszli na cmentarz, aby również zadbać o groby przy ul. Wrocławskiej.
Jesteśmy na bardzo ciekawym cmentarzu, jest on jednym ze starszych Polsce, myślę, że też w środkowej Europie cmentarzy komunalnych i międzywyznaniowych. Na nim byli chowani zarówno protestanci, jak i katolicy, co w XIX wieku wcale nie było takie oczywiste. XIX wiek to był taki okres, w którym przypadał zmierzch cmentarzy przykościelnych i zaczęły powstawać cmentarze komunalne. To na terenie Śląska był jeden ze starszych takich cmentarzy komunalnych. W ramach kulturkampfu, który rodził się wtedy w Niemczech, czyli próby ujednolicenia całej kultury niemieckiej - ten cmentarz stał się cmentarzem międzywyznaniowym. Smutną sprawą jest to, że ten cmentarz jest bardzo zaniedbany, a jest bardzo ważnym dziedzictwem historycznym Opola, jednym z najważniejszych w naszym mieście.

Pan Błażej chwali zaangażowanie swoich uczniów, pokazując nam jeden z nagrobków i efekt ich pracy m.in odkrycia jednego z nagrobków, który był całkowicie pokryty liśćmi i ziemią.

Jestem tutaj dlatego, że pomaganie i sprzątanie grobów pozwala upamiętnić zmarłych. Widać, że groby są zaniedbane i nikt o nich nie pamięta, dlatego jestem tutaj, żeby pomóc i nie zapominać o tych osobach, które tutaj spoczywają.
Sprzątanie zabytkowej nekropolii przy ulicy Wrocławskiej w Opolu odbywa się corocznie w okolicach 1 listopada. Historia tej akcji sięga 2008 roku, kiedy to z inicjatywy maturzystki, Natalii Barczyk, zorganizowano po raz pierwszy społeczną akcję „Ocalmy od zapomnienia”.
Oprócz pomysłodawczyni w tę akcję zaangażowali się nie tylko członkowie Horyzontów, ale także lokalne grupy harcerskie, a w późniejszym czasie także uczestnicy szkoły liderów Collegium Nobilium Opoliense. Do akcji dołączają także mieszkańcy Opola.
Ponadto, dzięki staraniom radnych Razem dla Opola, udało się pozyskać z miasta pieniądze na remont muru, zainstalowanie latarni oraz odnowienie kilku nagrobków. Od 2016 akcja jest prowadzona pod patronatem Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu.
Autor: ŁK
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji