Szpital w CWK w gotowości. Pierwszy pacjent po świętach
27 grudnia do szpitala tymczasowego przy ul. Wrocławskiej trafią pierwsi chorzy. Ukończono już doposażanie i szkolenie kadry. Placówką będzie zarządzał dr Marek Piskozub.
Do pracy w szpitalu zgłosiły się osoby nie tylko z naszego regionu, ale również z Lublina czy z Gdańska. Jest ich około 200. Niektórzy będą łączyć pracę w CWK z działalnością w innych szpitalach. Kadrę przeszkolono w ubiegłym tygodniu. Zajęcia trwały często od 9:00 do 23:00.
Szpital jest podzielony na kilka stref. Dwie z nich to bloki intensywnej terapii medycznej, w których znajduje się po 19 stanowisk. Następne odcinki to dwa oddziały intensywnej opieki medycznej po 20 łóżek. Dla najmniej wymagających pacjentów przygotowano odcinek lekarski czy też ogólny.
W sumie jest 150 miejsc. 72 z nich to łóżka podstawowe, kolejne 40 to łóżka intensywnej opieki medycznej, gdzie jest możliwość podłączenia pacjenta do respiratora i kardiomonitora. Najlepiej uzbrojone są natomiast łóżka intensywnej terapii, których przygotowano 38.
Jedną z osób zatrudnionych w szpitalu jest pani Anna Kozłowska. Dotychczas pracowała na oddziale chirurgii ogólnej i naczyniowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Miała już do czynienia z pacjentami z COVID-19, ale tylko takimi, którzy przez przypadek trafili do szpitala przy ul. Witosa. W CWK będzie koordynować zespołem pielęgniarskim.
Budowa szpitala w CWK trwała 2 miesiące. Decyzję o jego utworzeniu wydał minister zdrowia. Placówka powstawała w czasie intensywnego wzrostu zakażeń koronawirusem. Teraz, mimo spadku zachorowań, nadal ma być wykorzystywana. To opolski bufor bezpieczeństwa.
Zobacz zdjęcia ze środka:
Pracę medyków będzie też wspierać co najmniej 40 żołnierzy. Jak podkreślali obecni w szpitalu medycy – w CWK znajduje się sprzęt, który każdy chciałby mieć na co dzień do swojej dyspozycji. Pod szpitalem zawsze będzie czuwać przypisana do CWK karetka. To umożliwia całodobowy transport pacjentów czy też próbek krwi i leków pomiędzy filią a szpitalem macierzystym.
Wojewoda opolski podziękował wszystkim zaangażowanym w utworzenie szpitala tymczasowego w naszym regionie. Również nieobecnym na konferencji prezydentowi Opola i marszałkowi województwa opolskiego.
Sprzęt trafił do szpitala z Agencji Rezerw Materiałowych oraz został zakupiony ze środków wojewody opolskiego Całkowity koszt budowy i wyposażenia placówki nie został jeszcze oszacowany.
autor: IT
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji