Na rynku spada cena węgla – to efekt tarczy rządowej na to paliwo
Jak informuje Ministerstwo Aktywów Państwowych. Prawie pół tysiąca gmin podpisało z Polską Grupą Górniczą umowy na dostawy węgla, w ramach programu preferencyjnej sprzedaży tego surowca gospodarstwom domowym przez gminy – wynika z informacji spółki. W całej Polsce do programu przystąpiło już 1700 gmin. Jak wskazują eksperci PGG, ten krok w znacznym stopniu przyczynił się do spadku cen węgla w składach komercyjnych.
Do obsługi zamówień wyznaczono sześć podmiotów – spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, wskazanych przez ministra aktywów państwowych. Oprócz PGG są to: PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie oraz Lubelski Węgiel Bogdanka. Polska Grupa Górnicza jest jedną z nich, która jest największą i pokryje zapotrzebowanie na około 600 tys. tego surowca z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych. Z uwagi na dystrybucję węgla w oparciu zarówno o rodzime zasoby jak i sprowadzane, a także popyt przekraczający podaż, zdecydowano o reglamentowanej sprzedaży. W obecnym sezonie grzewczym możliwy jest zakup do trzech ton węgla w dwóch transzach – po 1,5 tony w tym i przyszłym roku – w cenie nie przekraczającej 2 tys. zł brutto za tonę.
Gminy chcące wziąć udział w redystrybucji węgla, zgłaszają swoje zapotrzebowanie poprzez poprzez portal cieplo.gov.pl. Po podpisaniu umowy, strona rządowa dostarcza węgiel na „centralny” skład, a gminy zajmują się jego dalszą dystrybucją. Koszty, które są przez nich ponoszone mają zostać wkalkulowane w cenę węgla. Eksperci szacują, w zależności od wielu czynników, że nie powinny przekraczać 500 zł, w przypadku, gdy gmina musi od przysłowiowego zera zorganizować skład. Średnie koszty dla gmin, w przypadku dystrybucji węgla przez lokalny skład węglowy wynoszą 200 do 270 złotych brutto.
Eksperci PGG wskazują, iż bezpośrednim efektem wdrożenia rządowego programu sprzedaży węgla z udziałem samorządów jest zauważalna obniżka cen węgla w składach komercyjnych, które również są zobligowane do publikowania cen sprzedaży w portalu cieplo.gov.pl.
Obecnie rząd pracuje nad rozporządzeniem mającym na celu uelastycznienie limit zakupu węgla przez gospodarstwa domowe. nowe zapisy mają zapewnić ostatecznemu odbiorcy możliwość zadecydowania w jakim czasie chce i w ilu transzach chce zakupić węgiel. obecnie przydział 3 ton można rozłożyć na dwie równe raty, po noweli rozporządzenia, ten limit będzie można podzielić, w następujący sposób. Jeśli ktoś nie ma potrzeby zakupu 1,5 do końca roku, może kupić mniej, a pozostałą część przenieść na rok kolejny. Nie zmienia się jedynie wielkość 3 ton.
Według ministerstwa na dzień 28.11.2022 roku, do programu dystrybucji węgla przez samorządy, przystąpiło 1700 gmin.
oprac. AW
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji