Trzeźwość na drodze to mój priorytet
W minioną środę odbyła się debata społeczna pt. „Trzeźwości na drogach to mój priorytet”. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Komenda Powiatowa Policji w Krapkowicach we współpracy z GKRPA w Krapkowicach oraz CUS w Gogolinie. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście, mieszkańcy powiatu krapkowickiego oraz kadra kierownicza Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach. Celem debaty było uświadomienie jak negatywny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym mają używki.
Spotkania tego rodzaju organizowane są cyklicznie, po to by konsultować z mieszkańcami tematy ważne – wynikające z bieżących spostrzeżeń oraz pracy policjantów. Ostatnia debata poświęcona była problemowi alkoholu na drodze. Celem debaty było uświadomienie zgromadzonym jak negatywny wpływ na organizm człowieka i bezpieczeństwo w ruchu drogowym mają używki, a także wypracowanie wspólnych metod działania, zmierzających do ograniczenia występujących zagrożeń.
W trakcie prelekcji policjanci przypomnieli także zasady działania aplikacji „Moja komenda”, „Dzielnicowy bliżej nas” oraz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zachęcając jednocześnie do korzystania z nich. Podsumowaniem debaty była dyskusja, podczas której mundurowi udzielali zebranym odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Ta część spotkania pozwoliła na zdiagnozowanie potrzeb społeczeństwa i oczekiwań od Policji w zakresie omawianej tematyki.
Po zakończeniu debaty wszyscy ochotnicy na własnej skórze mogli przekonać się jaką funkcję spełniają pasy bezpieczeństwa przy hamowaniu czy zderzeniu pojazdu, korzystając z symulatora zderzeń. Nie małą atrakcją był również symulator dachowania. Chętni założyli też „Alkogogle”- okulary, dzięki którym można było się przekonać, jak zachowuje się na drodze osoba nietrzeźwa. Dodatkowo do dyspozycji uczestników przygotowany był refleksomierz i waga przeciwprzeciążeniowa. Uczestnicy spotkania otrzymali także elementy odblaskowe.
Należy pamiętać, że alkohol jest substancją psychoaktywną bardzo silnie oddziaływującą na organizm ludzki, przede wszystkim spowalnia działanie układu nerwowego w wyniku czego osoba będąca pod wpływem alkoholu traci zdolność prawidłowej percepcji bodźców wysyłanych zarówno przez sam organizm jak i tych, które docierają z zewnątrz. Jazda pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona. Już dawka mająca 0,1 promila wywołuje u kierowcy problemy z koncentracją.
Symptomy zachowania kierowcy, który może być pod wpływem alkoholu :
- zatrzymuje się bez powodu, raptownie rusza, hamuje,
- jedzie przesadnie ostrożnie
- nie umie utrzymać auta zgodnie z kierunkiem jazdy,
- robi szerokie zakręty, jedzie nie zważając na przepisy,
- powoli reaguje na sytuacje na drodze,
- jedzie bez świateł, nie używa kierunkowskazów,
- jest nadmiernie pobudliwy, wymachuje rękoma, przeklina.
Zapisy prawne dotyczące alkoholu i prowadzenia pojazdów
W Polsce dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi, nieprzekraczalnie 0,2‰ (0,2 promila we krwi).
- Gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi lub prowadzi do stężenia od 0,2‰ do 0,5‰ (lub obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3), określa się to jako stan po użyciu alkoholu.
- Gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5‰ (a w wydychanym powietrzu jest go więcej niż 0,25 mg w 1 dm3), wówczas jest to stan nietrzeźwości.
oprac. PK / źródło: Policja.pl; parpa.pl
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji