Do OSP Mechnica-Kamionka trafiła nowa łódź ratownicza
OSP Mechnica-Kamionka wzbogaciła się o nowoczesną łódź ratowniczą Kontra 400R. Jak mówią strażacy, w powiecie jest niezbędna do działań w terenie, szczególnie na akwenach wodnych, w miejscach gdzie nie dojedzie specjalistyczny samochód. Łódź wraz z wyposażeniem przyda się strażakom biorącym udział w bardzo różnych akcjach ratunkowych, niejednokrotnie na terenach wodnych i zalewowych.
jednostka z Mechnicy-Kamionki o łódź starała się prawie rok. Większość czasu pochłonęły sprawy administracyjno-papierkowe. Wysiłek się opłacał, bowiem pod koniec roku, do jednostki trafiła, nowa łódź z pełnym wyposażeniem i silnikiem o mocy 30KM. Zając, bo taką nazwę nadano łodzi, jest lekka i łatwa do manewrowania. Wraz z zamontowanym silnikiem waży niespełna 150 kg.
Realizacja przez jednostkę OSP zadania publicznego zakupu łodzi wraz z całym niezbędnym osprzętem i wyposażeniem możliwa była dzięki zapewnieniu środków w wysokości 100.000,00 zł. Montaż finansowy zadania przedstawia się następująco:
- WFOŚiGW w Opolu – 50.000,00 zł;
- Urząd Gminy w Reńskiej Wsi – 30.000,00 zł;
- Dotacja w ramach środków KSRG przyznana przez Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu – 20.000,00 zł.
Łódź ratownicza Kontra400R, to nowoczesna wielozadaniowa łódź z polietylenu, przeznaczona do ratownictwa. KONTRA R posiada specjalną kieszeń na pełnowymiarową deskę ortopedyczną, miejsce na zestaw ratowniczy R1, trzy bakisty boczne, bakistę dziobową, drabinkę rufową oraz uchwyt na bojkę i koło ratunkowe. Może być wykorzystywana do żeglugi śródlądowej z liczbą osób na pokładzie 6, oraz morskiej przybrzeżnej z liczbą osób na pokładzie 4. Może być również stosowana na terenach trudno dostępnych – zalewowych.
Łódź w swojej konstrukcji, przewiduje przestrzeń na pracę zespołu ratowniczego – trzyosobowego. Niska burta łodzi ułatwia podjęcie z wody ratowanego. Specjalne mocowania stabilizujące deskę umożliwiają przeprowadzenie akcji reanimacyjnej nawet podczas przemieszczania się łodzi. Dodatkowe wyposażenie to: dwie składane knagi dziobowe, uchwyt na bosak, uchwyty na pagaje, bojka i koło ratunkowe. KONTRA R posiada dodatkowe pływaki rufowe, które poprawiają stateczność wzdłużną łodzi, a dzięki specjalnej drabince ułatwiają wejście na pokład.
Wielkim atutem łodzi jest materiał, z którego została wykonana. Polietylen to tworzywo całkowicie odporne na działanie czynników atmosferycznych, nie chłonie wody, jest bardzo wytrzymałe nawet w niskich temperaturach, czym przewyższa inne materiały. Dzięki zastosowaniu polietylenu, łódź notuje wysoką wytrzymałość udarową, a to oznacza wytrzymałość na uderzenia. Warto dodać, co podkreśla producent, że polietylen sam w sobie jest lżejszy od wody, a w połączeniu z bocznymi pływakami, osiąga się rezultat jak w katamaranie, zapewniając łodzi stabilność, a przy tym szybkość i zwrotność. Nawet przy przewróceniu łódki, przedziurawieniu jednej lub dwóch powłok i całkowitym wypełnieniu wodą, łódka utrzymuje się na wodzie, a załoga ma cały czas bezpieczne oparcie.
Można rzec, że mamy do czynienia z produktem niezniszczalnym i odpornym na czas, a w szczególności na korozję. Łódki z polietylenu nie trzeba malować ani poddawać konserwacji, przez co nawet przy intensywnej eksploatacji bardzo długo zachowuje sprawność.
oprac. PK / źródło: supermarketzstrazacki.pl; KP PSP Kędzierzyn-koźle
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji