Do samorządów trafiło już milion ton węgla
Spółki Skarbu Państwa dostarczają węgiel do prawie wszystkich gmin w Polsce.
Spółki Skarbu Państwa importujące węgiel w 2022 roku sprowadziły do kraju ok. 14 mln ton węgla. To rekordowa ilość jeśli chodzi o wydolność polskich portów. Węgiel zabezpieczył przede wszystkim gospodarstwa domowe, ale będzie wykorzystywany także w ciepłownictwie i energetyce.
Obecnie obserwujemy, że niektóre gminy które zamówiły węgiel nie odbierają go. Na składach jest ok. 20 tys. ton nieodebranego surowca. Taka sytuacja spowodowana jest prawdopodobnie przerwą noworoczną i wysokimi temperaturami w ostatnim czasie. Wiceminister zaapelował do samorządów, aby odbierały zaawizowany surowiec. Jeśli nie zamierzają tego zrobić powinny poinformować spółki, a te skierują go do gmin, które zgłaszają zapotrzebowanie.
Karol Rabenda podkreśla, że import węgla przez SSP spowodował obniżkę cen węgla również w prywatnych składach węglowych. W ciągu kilku tygodni cena węgla z 4 tys. zł za tonę, spadła do gwarantowanej ceny przez samorządy – 2 tys. zł za tonę.
Ministerstwo Aktywów Państwowych zapewnia, że dostawy będą realizowane końca sezonu grzewczego, tj. do kwietnia zgodnie z zapotrzebowaniem. Spółki Skarbu Państwa są na to przygotowane.
Źródło: MAP gov.pl
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji