11 lutego obchodzimy już 31. Światowy Dzień Chorych
Jest to święto chrześcijańskie. Obchodzone corocznie od dnia 13 maja 1992 roku – to wtedy zostało ustanowione przez papieża Jana Pawła II w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kardynała Fiorenza Angeliniego – podkreślił znaczenie prawidłowej opieki chorych udzielanej przez wiele katolickich instytucji, działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej. Jest to również dzień wspominania w Kościele powszechnym pierwszego objawienia Maryi w Lourdes. Ogólnoświatowe obchody mają miejsce w jednym z sanktuariów maryjnych.
Istotną częścią obchodów jest orędzie do wiernych wygłoszone przez papieża. Papież Franciszek w tegorocznym apelu stwierdza, że: „ Poprzez doświadczenie słabości i choroby możemy nauczyć się podążać razem zgodnie ze stylem Boga, który jest bliskością, współczuciem i czułością”.
W Lourdes i częściowo w Rzymie odbyły się pierwsze obchody tego święta w 1993 roku. W kolejnych latach miejscami były: Jasna Góra w Częstochowie , Jamusukro (Wybrzeże Kości Słoniowej), Guadalupe (Meksyk), Fatima, Loreto, Harissa (Liban), Rzym, Sydney, narodowe sanktuarium katolików indyjskich w Vailankamy, Jaunde (Kamerun), Adelajda (Australia), Seul (Korea Południowa). Jest to też dzień, kiedy nie żyjący już papież Benedykt XVI w 2013 roku zrezygnował ze stanowiska, z powodu problemów zdrowotnych.
Podczas konferencji prasowej w Narodowym Instytucie Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie-Aninie odbyła się 8 lutego o godzinie 11.00 prezentacja orędzia papieża Franciszka. Wzięli w niej udział m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii prof. Łukasz Szumowski, Filip Szymański oraz Jarosław Cyrynger ze Stowarzyszenia Transplantacji Serca im. Prof. Zbigniewa Religi.
Hasłem 31 Światowego Dnia Chorych są następujące słowa: „Współczucie, jako synodalna realizacja uzdrowienia”.
Centralne uroczystości związane ze Światowym Dniem Chorego odbędą się w sobotę w Warszawie w stołecznym sanktuarium Matki Bożej z Lourdes o godz. 11. Tego dnia „kard. Kazimierz Nycz będzie modlił się o godz. 10.00 w hospicjum Caritas Archidiecezji Warszawskiej oraz spotka się z chorymi i personelem placówki” – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.
W stolicy województwa opolskiego Światowy Dzień Chorych jest obchodzony bardzo uroczyście w Stowarzyszeniu Hospicjum Opolskie.
Autor: Piotr Franiczek
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji