Ferie online. Oferta dla dzieci i młodzieży
Tegoroczne ferie zimowe stanowią duże wyzwanie dla instytucji oświatowo-kulturalnych organizujących czas najmłodszym. Przez pandemię większość aktywności została przeniesiona do Internetu, ale to z kolei może być też plusem. Dzieci i młodzież mogą korzystać z oferty jaką przygotowały instytucje rozsiane na terenie całego kraju.
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza m.in. na zimowe opowieści, kreatywne warsztaty on-line obejmujące gry terenowe, odkrywanie przyrody, techniczne budowanie czy spektakle teatrzyku kukiełkowego.
https://mbp.opole.pl/online-internet/wydarzenia/dla-dzieci/ferie-2021-z-mbp-on-line/
Galeria Sztuki Współczesnej proponuje cykl, w trakcie którego przybliży nam fragmenty książek o sztuce, przeprowadzi ćwiczenia rysunkowe oraz zachęci do nagrania domowych aktywności.
https://galeriaopole.pl/kalendarium-/
Opolski Teatr Lalki i Aktora zachęca do wzięcia udziału w filmowym cyklu POCZYTALNIA. Aktorzy przypominają w nim dzieła takich twórców jak Aleksander Fredro oraz aktywnie włączają widzów w zabawy utrwalające zdobytą wiedzę.
https://www.facebook.com/OTLiA/
„Ferie na topie z Muzeum Polskiej Piosenki” to propozycja w trakcie której prezentowane będą sylwetki najpopularniejszych polskich artystów 2020 roku. Dodatkową atrakcją jest też konkurs na stworzenie tekstu piosenki dotyczącej spędzania czasu wolnego bez korzystania z takich urządzeń jak telewizor czy smartfon.
https://www.facebook.com/muzeumpolskiejpiosenki/
Warsztaty rysunkowe połączone z poznawaniem podstawowych zwrotów języka niemieckiego oferuje Biblioteka Austriacka w Opolu
https://www.facebook.com/Biblioteka-Austriacka-w-Opolu-200069830055448
Swoją ofertę na ferie zimowe ma też kino „Meduza”. Dla najmłodszych widzów przygotowano dwa pakiety filmowe z dostępem do platformy www.mojeekino.pl. Znajdują się tam takie produkcje jak: „Szybcy i śnieżni”, „Czworo dzieci i coś” czy „Łowcy czarownic”.
http://opolskielamy.pl/lama-movie-czas-ferie/
Także instytucje publiczne włączyły się w organizowanie atrakcyjnej rozrywki na czas ferii. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z siedmioma Rezydencjami Królewskimi zaprasza na „Ferie po królewsku”. To wirtualne spacery oraz zwiedzanie połączone z cyklami tematycznymi takimi jak: „Muzeum oczami dziecka”, „Muzyczne spacery po Rezydencjach Królewskich” czy czytanie „Królewskich bajek”. Oferta jest dostępna na stronie ministerstwa:
https://www.gov.pl/web/kultura/ferie-po-krolewsku-online-w-siedmiu-rezydencjach-krolewskich
Blisko 50 instytucji we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentuje spektakle, koncerty, filmy, warsztaty, gry, quizy, konkursy, podcasty, słuchowiska i audycje. Bazę kulturalną, do kreatywnego spędzania czasu, znajdziemy:
https://www.gov.pl/web/kultura/ferie-z-kultura
Do rozpoczęcia przygody z programowaniem zachęca strona gov.pl/koduj. Znajdziemy tam bogatą bazę materiałów podpowiadających jak stawiać pierwsze kroki w świecie kodowania. To oferta dla wszystkich grup wiekowych. Akcja umożliwia także zapoznanie się najmłodszych ze światem komputerów poprzez 25 zabaw offline.
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/ferie-z-programowaniem
Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki zaprasza do uczestnictwa w programie #FerieBezNudy. W kilkunastu blokach tematycznych znaleźć można sekcje związane z tańcem, ze śpiewem, aktorstwem, rysunkiem, nauką DJ-owania, vlogowania, robienia zdjęć i tworzenia animacji. Ofertę dopełniają ciekawostki ze świata zwierząt, gier komputerowych, planszowych oraz prezentacje sztuki iluzji.
Zaproszenie od muzeów na wspólne zwiedzanie wystaw, lekcje muzealne, warsztaty, wykłady oraz prezentacje filmowe znajdziemy pod adresem:
http://muzealnictwo.com/2020/12/ferie-z-muzeum-2021/
O aktywną formę spędzania czasu dba także Wojsko Polskie. W trakcie wspólnych ćwiczeń żołnierze-sportowcy wraz z zaproszonymi gośćmi zgłębią tajniki wielu dyscyplin sportowych.
To tylko część propozycji, które można znaleźć w Internecie. Ferie zakończą się 17 stycznia. Warto je dobrze wykorzystać.
autor: TM
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji