Od 8 stycznia skierowania wyłącznie w formie elektronicznej
Ważna zmiana dla pacjentów. Papierowe skierowania odchodzą do lamusa. Od dziś lekarz wystawi je podobnie jak e-receptę, czyli elektronicznie.
To kolejne przedsięwzięcie związane z usprawnieniem procesu leczenia poprzez cyfryzację. E-skierowanie będzie wystawione na następujące świadczenia:
- ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, za wyjątkiem porady w zakresie logopedii
- leczenie szpitalne
- badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, w tym przypadku także te, które są finansowane ze środków innych niż ubezpieczenie w NFZ
- rezonans magnetyczny
- badanie endoskopowe przewodu pokarmowego
- badanie echokardiograficzne płodu.
Skierowania będzie wystawiane podobnie jak e-recepta. Lekarz POZ wprowadzi dane pacjenta do systemu gabinetowego, podłączonego do platformy e-zdrowie (P1) lub za pomocą aplikacji gabinet.gov.pl i podpisze je cyfrowo.
Pacjent otrzyma e-skierowanie w postaci:
- SMS-a z 4 cyfrowym kodem
- e-maila z pdf-em
- wydruku informacyjnego e-skierowania
Jeśli pacjent posiada Internetowe Konto Pacjenta (IKP), otrzyma 4-cyfrowy kod SMS-em lub mailem. W innym przypadku – lekarz przekaże mu wydruk informacyjny. E-skierowanie jest automatycznie przypisywane do wybranej placówki. Nie można go zrealizować w innej.
Na konsultację lub badanie pacjent może się zapisać telefonicznie, podając kod e-skierowania oraz nr PESEL. Jeśli zapisujemy się osobiście, musimy pokazać w rejestracji e-mail z informacją o skierowaniu lub SMS z kodem i również podać swój PESEL.
E-skierowanie nie jest wystawiane na: leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, programy lekowe, rehabilitację czy do szpitala psychiatrycznego. Skierowanie może być też wystawione w formie papierowej, jeśli lekarz lub inna uprawniona osoba (położna, pielęgniarka, farmaceuta, felczer) nie mają dostępu do systemu e-Zdrowie np. w przypadku awarii tego systemu, systemu gabinet.pl lub z powodu braku dostępu do Internetu.
Nadal nie potrzeba skierowania w żadnej formie do: psychiatry, ginekologa i położnika, onkologa, wenerologa i dentysty.
źródło: pacjent.gov.pl/ IT
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji