Nowe oblicze Wawelu – plan rozbudowy Zamku
Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że w ostatnim czasie doszło do bardzo istotnych zmian w obszarze polskiej kultury. W czasie wydarzenia podpisano umowę z wykonawcą pierwszego etapu projektu „Wawel podziemny – wawelskie Lapidarium”, dzięki któremu jeszcze w tym roku udostępnione zostaną podziemne trasy zwiedzania. Zmodernizowana zostanie również zbrojownia wawelska, gdzie znajdzie się zbiór 51 kopii chorągwi zdobytych w bitwie pod Grunwaldem.
Wicepremier przypomniał, że w ostatnich dwóch latach MKiDN przeznaczyło 84 mln zł na nowe inwestycje wawelskie. Dzięki temu możliwe było m.in. otwarcie Skarbca Koronnego, a także zwiększenie oferty Zamku w wielu innych wymiarach. Szef resortu kultury zapewnił o kontynuacji tych działań. Szef MKiDN podziękował wszystkim, którzy przygotowali projekt. Zwrócił uwagę, że podpisanie umowy z wykonawcą pierwszego etapu projektu „Wawel podziemny”, umożliwia rozpoczęcie kolejnego etapu prac. Zapowiedział, że już w tym roku podziemia zostaną udostępnione zwiedzającym.
Realizacja projektu „Wawel podziemny” umożliwi zwiedzającym zapoznanie się z pałacowymi piwnicami (Wawelskie Lapidarium), które powstały w pierwszej połowie XVI wieku. Przestrzeń ta stała się jednym z magazynów, w którym od lat 80. XX wieku gromadzono kamienne detale architektoniczne. Zwiedzający będą mieli możliwość doświadczenia tego, jak wzniesiono renesansową rezydencję. Za pomocą wyreżyserowanej gry światła i najnowocześniejszej technologii (ekspozytory służące do samodzielnego zgłębiania wiedzy, projekcje multimedialne, rekonstrukcje 3D) ukazane zostaną czytelne ślady także wcześniejszych budowli i urządzeń gotyckiego zamku – dolna część wieży Jordanki i średniowieczna, zachowana w oryginale studnia. Powstanie również nowoczesny magazyn studyjny poszerzany nieustannie o nowe obiekty. Będzie on udostępniony zwiedzającym, pozostając jednocześnie miejscem pracy muzealników i badaczy.
W 2023 roku udostępnione zostaną również zmodernizowane podziemia zbrojowni wawelskiej, która – jako wystawa stała Zamku – jest porównywalnej rangi co Nowy Skarbiec Koronny. Jedną z największych atrakcji ekspozycji będzie ukazanie wszystkich 51 kopii chorągwi zdobytych w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Kolekcję uzupełnią najstarsze sztandary z okresu Rzeczypospolitej. Pojawią się również atrakcyjne projekcje multimedialne zapewniające zwiedzającym doświadczenie uczestnictwa w historycznych bitwach.
źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji