Zabytkowy dzwon wrócił do diecezji opolskiej

Po ponad 80 latach dzwon wrócił na swoje miejsce. Skonfiskowany w 1941 roku przez Niemców dzwon ponownie trafił do naszej diecezji.
W ubiegłym roku proboszcz parafii św. Jadwigi z opolskiej miejscowości Radoszowy otrzymał informacje, że w niemieckiej parafii św. Urbana z Gelsenkirchen znajduje się wywieziony w czasie drugiej wojny światowej dzwon i parafianie chcą go zwrócić. Po załatwieniu wszelkich formalności dzwon został przywieziony do Polski. W czwartkowe popołudnie podczas uroczystej Mszy świętej został oficjalnie przekazany dla parafii.
Na wieży już nie zawiśnie ale nadal będzie nam służył. Ustaliliśmy, że wybudujemy obok naszego kościoła taką małą wieżyczkę i tam będzie ten dzwon. Będzie można go oglądać, będzie on tam zawieszony, ale ten dzwon będzie też służył naszej parafii. Będzie dzwonił o 12:00 i wskazywał czas modlitwy „Anioł Pański”.
Najtrudniejsze były formalności w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych (niem. Bundesminister des Innern) Republiki Federalnych Niemiec. Ten dzwon bowiem nadal jest własnością Republiki Federalnej Niemiec, a parafii Radoszowy został użyczony.
Radości z odzyskanego dzwonu nie kryją wierni:
Bardzo się cieszymy, bo moja teściowa była świadkiem tego jak ten dzwon zabierali.
Dzwoni zabrali i pojechali. Ludzie myśleli, że to na przetop, na szczęście nasz ocalał.
Dodajmy, że zwrócony dzwon to jeden z dwóch wywiezionych wówczas zabytków. Ten, który ponownie trafił do parafii, to wykonany z brązu zabytek z 1616 roku.
Źródło: Radio Doxa
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji