Dziś (12.05) obchodzimy europejski Dzień Walki z Czerniakiem

Regularne obserwowanie znamion, mądre korzystanie ze słońca, używanie kremów do smarowania z filtrem, czy też okresowe wizyty u dermatologa pozwolą nam zminimalizować ryzyko zachorowania na ten nowotwór. Corocznie w naszym kraju odnotowuje się ok. 50 tys. przypadków na nowotwór skóry, w tym ok. 2500-3000 stanowią zachorowania na czerniaka – alarmują lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Czerniak należy do niebezpiecznych nowotworów złośliwych. W pierwszej fazie choroba objawia się z pozoru niegroźnymi zmianami na skórze, jej zaczerwienieniem, zniekształceniem czy swędzeniem.
W Polsce liczba osób chorujących na nowotwory skóry ciągle rośnie. Co roku odnotowuje się około 50 000 przypadków nowych zachorowań, w tym około 2500-3000 stanowią zachorowania na czerniaka. Ten wyjątkowo złośliwy nowotwór wywodzi się z melanocytów – komórek pigmentowych wytwarzających barwnik zwany melaniną.
Niestety, blisko połowa przypadków czerniaków jest wykrywanych w stadium zaawansowanym lub rozsianym, co zdecydowanie obniża skuteczność leczenia. I tutaj statystyki nie są optymistyczne. W Polsce umieralność na tę chorobę jest o 20% wyższa, niż w Europie. Wynika to głównie z braku świadomości na temat profilaktyki czerniaka.
Osoby z jasną karnacją, blond lub rudych włosach, licznych piegach, niebieskich oczach, które mają za sobą oparzenia słoneczne m.in. w dzieciństwie są szczególne narażone na zachorowalność czerniaka. Dlatego wczesne wykrycie tej choroby pozwala na wyleczenie blisko 90 procent pacjentów.
Autor: Piotr Franiczek
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji