Podsumowanie konferencji „Silny Region – Bezpieczna Polska”

W sobotę (13.05) w „Łączniku” przy ul. Mikołajczyka 16 w Opolu odbyła się konferencja „Silny Region – Bezpieczna Polska”. Organizatorami wydarzenia była Politechnika Opolska oraz poseł Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej i prezes Stowarzyszenia OdNowa RP.
Wystąpienia otwierające rozpoczął prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, następnie przemówił poseł Marcin Ociepa. Ostatnie przemówienie należało do prof. Marka Gierlotki, kierownika oddziału kardiologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu oraz dyrektora Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Opolskiego.
Konferencja programowała zebrała ponad 250 samorządowców, naukowców, przedsiębiorców. społeczników, liderów życia społeczno-politycznego ze wszystkich powiatów województwa opolskiego, by porozmawiać o najważniejszych wyzwaniach rozwojowych zarówno regionu, jak też całego państwa.

Hasło dzisiejszej konferencji jest ambitne, ale ściśle ze sobą powiązane. Bo zarówno silny region jak i bezpieczna Polska działają jak sprężenie zwrotne. My potrzebujemy bezpiecznej Polski, żeby mogły rozwijać się nasze regiony i kraj, ale bezpieczeństwo Polski wymaga tego, abyśmy mieli silne regiony, które będą generowały wzrost gospodarczy i stwarzały potencjał rozwojowy dla kolejnych pokoleń młodych ludzi, którzy będą elitą tego narodu, jako nauczyciele akademiccy, naukowcy, samorządowcy, przedsiębiorcy czy społecznicy.
Uruchamiamy kolejne kierunki studiów, które są nie tylko atrakcyjne dla młodych ludzi, ale także odpowiadają na potrzeby rynku pracy. To np. sport i bezpieczeństwo, unikatowa w skali kraju koncepcja studiów przygotowujących do służby w jednostkach mundurowych a najlepszych z najlepszych do elitarnych jednostek wojska i policji. To także dietetyka i jakość żywności odpowiadająca na problemy zdrowotne społeczeństwa. To również analityka danych w biznesie, których jest coraz więcej i które trzeba uporządkować.

Podczas panelu nt. bezpieczeństwa zdrowotnego wystąpili:
- Piotr Bromber, wiceminister zdrowia,
- Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu,
- prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, założycielka Fundacji „Prosto z serca”,
- Maciej Sonik, starosta krapkowicki,
- Ewa Smolińska, wicestarosta brzeski.
Politechnika Opolska i Uniwersytet Opolski uzyskały świetne wyniki ewaluacji, bardzo dobrze wypadają w rankingach, są coraz częściej wybierane przez kandydatów z całej Polski. Trafiają tutaj ludzie z bardzo dużym potencjałem. Musimy stworzyć im warunki, aby chcieli tutaj zostać, tutaj lokować swój potencjał.

Kolejny panel, poświęcony był planowanym inwestycjom w regionie otworzyli:
- Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii,
- Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski,
- prof. Bolesław Goranczewski, członek Zarządu Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.,
- Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa,
- Dorota Przysiężna-Bator, burmistrz Kietrza.
W pierwszej kolejności zajmujemy się tym, żeby inwestorzy zdecydowali się zainwestować właśnie w naszym kraju. Rywalizujemy nie tylko z Rumunią, Węgrami, Czechami, Słowacją, ale też Niemcami czy Francją. Nie mogę zdradzić szczegółów, ponieważ obowiązuje mnie klauzula umowna, ale już teraz mogę powiedzieć, że dwie ważne inwestycje będą ulokowane w Opolu i Brzegu.
W trakcie Konferencji Programowej padły postulaty inwestycyjne obejmujące kwestie regionalnego bezpieczeństwa zdrowotnego:
- Budowa Centrum Sercowo-Naczyniowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu,
- Rozbudowa szpitala w Krapkowicach,
- Rozbudowa Brzeskiego Centrum Medycznego,
- Rozbudowa 116. Szpitala Wojskowego w Opolu,
- Budowa Krajowego Centrum Szkolenia Służb Ratowniczych w Oleśnie.
Musimy traktować uczelnie wyższe jako dobro wspólne naszego regionu. Opole albo będzie miastem akademickim albo powiatowym. Ośrodki, które nie mają uczelni wyższych są ośrodkami, które mają znacznie więcej problemów i trudności. Przede wszystkim z tym, co jest najcenniejsze, czyli ludźmi i kapitałem społecznym.
Ponadto, postulaty dotyczące regionu obejmowały również:
- Utworzenie 17. Opolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej,
- Wykorzystanie potencjału Odrzańskiej Drogi Wodnej,
- Rewitalizację Góry św. Anny,
- Przebudowę zbiornika we Włodzieninie,
- Budowę nowych obwodnic na Opolszczyźnie m.in. przy Brzegu, Strzelcach Opolskich, Grodźcu i Grobnikach.
Autor: PS
Cały zapis konferencji dostępny jest tutaj:
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji