Dorabiający seniorzy. Co o nich wiemy?
Rośnie liczba emerytów, którzy decydują się wrócić do aktywności zawodowej. Wśród dorabiających do emerytury przeważają kobiety.
Pod koniec ubiegłego roku w Polsce było 826 tys. osób z przyznanym prawem do emerytury z ZUS, którzy dorabiali, a przez to podlegali ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dla porównania pod koniec 2018 r. w Polsce pracowało 747,2 tys. osób z prawem do emerytury. Z ostatnich danych wynika, że w tej grupie przeważały panie, które stanowiły 57,5 proc. ogółu dorabiających seniorów.
Wielu emerytów wciąż decyduje się dorabiać, bo wypracowali świadczenie w wysokości najniższej ustawowej emerytury. Po marcowej waloryzacji świadczeń tę najniższą gwarantowaną otrzymuje w Polsce 441 tys. osób. Większość, bo 57,5 proc. dorabiających do świadczenia z ZUS to kobiety. Panie częściej decydują się na taki krok prawdopodobnie dlatego, że na ogół mają skromniejsze emerytury od tych, które pobierają mężczyźni (z powodu niższych zarobków, krótszego stażu pracy oraz niższego o 5 lat wieku emerytalnego). Stąd silniejsza motywacja do uzupełnienia swoich dochodów.
Źródło: ZUS Opole
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji