Zasady utrzymania dróg krajowych w kontekście suszy

Główny Zarząd Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) kontynuuje reagowanie na zmieniające się warunki pogodowe w sposób analogiczny do poprzedniego roku. Wdrożone zostały specjalne zasady utrzymania dróg krajowych w kontekście suszy, mające na celu minimalizację negatywnych skutków dla środowiska. Ważne jest jednak, że zasady te są stosowane tylko w miejscach, gdzie nie stwarzają one zagrożenia dla użytkowników dróg.
GDDKiA przywiązuje również dużą wagę do tematyki zieleni przy istniejących i nowobudowanych drogach. Wszelkie działania w tym obszarze są podejmowane z uwzględnieniem potrzeb ochrony przyrody, zdrowia oraz warunków życia ludzi.
Kosić czy nie kosić? Oto jest pytanie…
Jednym z elementów bieżącego utrzymania dróg krajowych jest prowadzenie regularnego koszenia pasa drogowego. Wpływa to na bezpieczeństwo ruchu i sprawne działanie odwodnienia. Klimat jednak się zmienia. Podobnie jak w poprzednim roku doświadczamy w Polsce długich okresów bez opadów atmosferycznych, co sprzyja suszy. Przeciwdziałając temu niekorzystnemu zjawisku, GDDKiA już w poprzednim roku ograniczyło powierzchnie koszenia pasów zieleni przy drogach krajowych.
Co do zasady, pełne koszenie całego pasa drogowego przeprowadzane jest jeden raz w roku. Następne koszenie uzależnione jest od panujących warunków atmosferycznych. Terminy i zakresy koszenia uzależnione są od tempa wegetacji roślin oraz określane są pod kątem zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, funkcjonowania infrastruktury drogowej i towarzyszącej oraz minimalizacji zjawiska suszy hydro-geologicznej.
Źródło: GDDKiA Opole
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji