Ojcowie zostają w domu z dziećmi
Ojcowie coraz chętniej korzystają z prawa do płatnego zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego. Jednak zdecydowanie najczęściej sięgają po urlop ojcowski. Ten rodzaj świadczenia jest przeznaczony wyłącznie dla tatusiów.
Gdy dziecko przychodzi na świat, rodzice mogą liczyć łącznie na 61. tygodnie wolnego od pracy, na które składają się urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Zasada ta dotyczy także opiekunów, którzy przyjęli dziecko na wychowanie. Okres ten może być dłuższy dla rodziców, którym urodziło się bądź przyjęli na wychowanie więcej niż jedno dziecko, a także dla rodziców dziecka posiadającego zaświadczenie „Za życiem”.
Przy urodzeniu bądź przyjęciu na wychowanie jednego dziecka urlop macierzyński trwa 20. tygodni. Najczęściej korzystają z niego kobiety. Pierwsze 14. tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem. Natomiast, jeśli po 14. tygodniach od urodzenia dziecka mama będzie chciała wrócić do pracy, to maluchem może zaopiekować się ubezpieczony tata.
Źródło: ZUS Opole
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji