Dyspozytornia medyczna w strukturach OUW

Od 1 stycznia 2021 r. opolska dyspozytornia została włączona do Wydziału Zdrowia i Powiadamiania Ratunkowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wszyscy dyspozytorzy przyjęli nowe warunki pracy.
Do tej pory dyspozytornia medyczna przy ulicy Mickiewicza w Opolu, była częścią Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, które zarządzane jest przez marszałka woj. opolskiego. Dziś, na skutek zmian prawnych, jednostka została włączona do nowo-powstałego Wydziału Zdrowia i Powiadamiania Ratunkowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Lokalizacja dyspozytorni nie uległa zmianie. Dyspozytorzy pracują nadal w dotychczasowej siedzibie, lecz w odremontowanych pomieszczeniach, wyposażonych w nowe sprzęty biurowe, klimatyzację, zmodernizowane zaplecze socjalne oraz techniczne.
Przejęcie dyspozytorni medycznej przez wojewodę opolskiego nastąpiło z mocy ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. 2006 Nr 191 poz. 1410). Zgodnie z art. 25a pkt 1 od początku 2021 r. to „Wojewoda tworzy i prowadzi jedną dyspozytornię medyczną w województwie”.
Przygotowania do przejęcia dyspozytorni medycznej trwały od dawna. Adrian Czubak, wojewoda opolski, spotykał się wielokrotnie z dyspozytorami medycznymi, osobiście rozwiewając ich ewentualne obawy i wątpliwości przed reorganizacją. Jak podkreśla Urząd Wojewódzki przejęcie dyspozytorni medycznej przebiegło płynnie i bez przeszkód.Wszyscy dyspozytorzy przyjęli nowe warunki pracy.
Dodatkowo, aby uzupełnić braki kadrowe i zapewnić płynną obsługę zgłoszeń alarmowych, zatrudniono nowych pracowników. Trzon dyspozytorni stanowi świetnie wykształcona, doświadczona kadra medyczna. Wsparcie merytoryczne zapewniają Wojewódzcy Koordynatorzy Ratownictwa Medycznego.

Zespół opolskiej dyspozytorni liczy 30 pracowników. Na jednej 12 godzinnej zmianie pracuje sześciu dyspozytorów, którzy poza koordynacją działań ratunkowych w naszych regionie, mogą także wesprzeć pozostałe województwa. Za sprawną obsługę teleinformatyczną odpowiedzialny jest zespół IT.
Dyspozytornia działa już trzy tygodnie w nowych ramach organizacyjno-prawnych. Jak zapewnia Urząd Wojewódzki, zmiany te nie wpłynęły na jakość obsługi zgłaszających. Ma to ogromne znaczenie w kontekście zaufania publicznego dla instytucji systemu Ochrony Zdrowia, a w szczególności systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.
źródło: OUW/IT
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji