Opolscy naukowcy z rekordową liczbą wynalazków!
30 stycznia, 2021

W minionym roku naukowcy z Politechniki Opolskiej zgłosili do Urzędu Patentowego RP aż 33 wynalazki. W 2019 roku było ich 17, a dwa lata temu 9.
Opolscy naukowcy nie próżnują i wciąż wzbijają się na wyżyny swojej kreatywności. Jednym z ubiegłorocznych wynalazków jest pad elektroadhezyjny.
Pady elektroadhezyjne wykorzystywane są w przemyśle do przenoszenia, łapania oraz przyciągania różnych elementów. W rolnictwie służą do zbierania owoców i w tym przypadku są wykorzystywane elastyczne pady, dla lepszego chwytania.
Innym ważnym wynalazkiem było dzieło doktora Marka Wasilewskiego, który zmodernizował odpylacz cyklonowy. Wynalazek służy do oczyszczania gazu z cząsteczek niepożądanych np. pyłu.
Rozwiązanie to umożliwia zwiększenie skuteczności odpylania cząstek ciała stałego oraz ograniczenie spadku ciśnienia. Zastosowanie dodatkowego elementu wpływa przede wszystkim na ograniczenie zjawiska precesji wiru wewnętrznego, jego stabilizację oraz zmniejszenie prędkości osiowej w osi separatora.
Dokonania naukowców z Politechniki Opolskiej są wynalazkami na skalę światową. Uczelnia zapewnia, że wciąż pracuje nad podniesieniem poziomu naukowego.
Preferuję zasadę podzielenia się istotą rozwiązania dokonanego przez twórcę i wprowadzenia mnie w tematykę, po czym ściśle współpracujemy w opracowaniu dokumentacji zgłoszeniowej do Urzędu Patentowego RP. Nasi naukowcy wykazują wiele inwencji, inicjatywy i wyobraźni, są kreatywni, twórczy, a nie odtwórczy.
Jednym z ciekawszych wynalazków jest także „Hardtank”, o którym pisaliśmy w grudniu.
źródło: Politechnika Opolska/ JZ
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji