„Przywróćmy Katedrę Opolską wiernym” – petycja do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Od ponad dwóch lat wspólnota parafialna i diecezjalna w Opolu jest pozbawiona dostępu do swojej najważniejszej świątyni – katedry pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Problemy zaczęły się w 2022 roku, kiedy podczas prac remontowych odkryto archeologiczne znaleziska, co spowodowało przedłużenie badań i zamknięcie katedry na dłuższy czas.
Wszystko zaczęło się w połowie 2022 r. od niewinnie wyglądającej próby dokonania wymiany posadzki i dogrzania wnętrza świątyni. Towarzyszące pracom badania archeologiczno-architektoniczne przeobraziły wnętrze katedry w plac działań badawczych na ogromną skalę, przy jednoczesnym zapewnieniu, że czas tych badań nie przekroczy trzech miesięcy. W efekcie badania zajęły ponad rok, zaś resztę czasu pochłonęły niezrozumiałe dla wiernych i dla gospodarza obiektu decyzje Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu.
Kontrowersje wokół odkryć, w tym potencjalnego grobu m.in. Mieszka Plątonogiego, księcia Kazimierza I Opolskiego, czy Władysława II Opolczyka, doprowadziły do przeciągania decyzji administracyjnych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, co skutkuje dalszym niszczeniem zabytku i uniemożliwia jego użytkowanie przez wiernych.
Rozmach prac i rozbudzane w naszej lokalnej społeczności, w tym we wspólnocie parafialnej, nadzieje na odnalezienie, kolejno: grobu Mieszka Plątonogiego, księcia Kazimierza I Opolskiego, jego żony Wioli, a następnie być może i Władysława II Opolczyka, prowadziły miejscowe media do eskalowania oczekiwań. Prześcigano się w wyolbrzymianiu znaczenia samych badań oraz ich wstępnych hipotetycznych wyników. Badaniom nadano rangę odkryć nie tylko na skalę regionalną, krajową czy europejską, ale nawet światową.
Dalej czytamy:
My, społeczność ludzi wierzących, chrześcijanie, katolicy, nie możemy się na to zgodzić. Przestrzeń kościoła jest miejscem uświęconym, przeznaczonym do sprawowania kultu Bożego (mszy św., uroczystości kościelnych, mszy pontyfikalnych z udziałem biskupa itd.). Musimy pamiętać, że katedra w Kościele lokalnym jest Matką wszystkich jej kościołów, rozsianych po parafiach w całej diecezji.
Pomimo starań Biskupa Opolskiego, który zaproponował kompromisowe rozwiązania, w tym stworzenie wirtualnej rekonstrukcji odkryć, nie udało się osiągnąć porozumienia z urzędnikami. Brak decyzyjności ze strony urzędów nie tylko szkodzi katedrze, ale również negatywnie wpływa na wspólnotę wiernych, która jest pozbawiona miejsca kultu. W obliczu tej sytuacji, lokalna społeczność katolicka apeluje o pilne podjęcie działań administracyjnych, które pozwolą na zabezpieczenie i dalsze użytkowanie katedry w sposób zgodny z jej sakralnym charakterem oraz historycznym znaczeniem.
Inicjatorzy petycji alarmują:
Przeciąganie się procedur administracyjnych i brak woli podjęcia decyzji ze strony Urzędu Konserwatorskiego działa na niekorzyść stanu technicznego i konserwatorskiego katedry. Kierując się odpowiedzialnością za dobra materialne Kościoła, Ksiądz Biskup zlecił wykonanie specjalistycznych ekspertyz mykologicznych w zakresie skażenia powietrza, wyposażenia oraz zawilgocenia kościoła, które niestety, potwierdzają jego zły stan.
Petycja online, którą każdy może podpisać, dostępna jest pod tym linkiem [tutaj].
Aby „podpisać” petycję, należy wejść na stronę internetową (https://www.petycjeonline.com/przywromy_katedr_opolsk...), wypełnić formularz (imię, nazwisko, adres e-mail oraz zaznaczyć upoważnienie do przekazania petycji do Minister KiDN), następnie potwierdzić swój podpis, klikając na link weryfikujący, który zostanie przesłany drogą e-mailową na wcześniej podany adres. Bez tej czynności podpis nie będzie ważny. Dla sprawnego procedowania sprawy petycję należy podpisać jak najszybciej.
Będziemy wdzięczni za złożenie podpisu w tak ważnej dla całego Kościoła opolskiego sprawie.
Źródło: Petycjeonline.com, Diecezja Opolska
ŁK
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji