Od ponad dwóch lat wspólnota parafialna i diecezjalna w Opolu jest pozbawiona dostępu do swojej najważniejszej świątyni – katedry pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Problemy zaczęły się w 2022 roku, kiedy podczas prac remontowych odkryto archeologiczne znaleziska, co spowodowało przedłużenie badań i zamknięcie katedry na dłuższy czas.
Kontrowersje wokół odkryć, w tym potencjalnego grobu m.in. Mieszka Plątonogiego, księcia Kazimierza I Opolskiego, czy Władysława II Opolczyka, doprowadziły do przeciągania decyzji administracyjnych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, co skutkuje dalszym niszczeniem zabytku i uniemożliwia jego użytkowanie przez wiernych.
Dalej czytamy:
Pomimo starań Biskupa Opolskiego, który zaproponował kompromisowe rozwiązania, w tym stworzenie wirtualnej rekonstrukcji odkryć, nie udało się osiągnąć porozumienia z urzędnikami. Brak decyzyjności ze strony urzędów nie tylko szkodzi katedrze, ale również negatywnie wpływa na wspólnotę wiernych, która jest pozbawiona miejsca kultu. W obliczu tej sytuacji, lokalna społeczność katolicka apeluje o pilne podjęcie działań administracyjnych, które pozwolą na zabezpieczenie i dalsze użytkowanie katedry w sposób zgodny z jej sakralnym charakterem oraz historycznym znaczeniem.
Inicjatorzy petycji alarmują:
Petycja online, którą każdy może podpisać, dostępna jest pod tym linkiem [tutaj].