Zasiłek opiekuńczy ponownie przedłużony

Tym razem pomoc dla rodziców, którzy zostali z dziećmi w domach, została przedłużona do 14 lutego. Zapomoga jest wypłacana, kiedy placówka edukacyjna jest zamknięta lub pracuje w ograniczonym zakresie z powodu pandemii.
Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzice, którzy przez zamknięcie placówek edukacyjnych, muszą czasowo zrezygnować z pracy, by opiekować się dzieckiem. Zasady przyznawania świadczenia nie ulegają zmianom, a okres wypłaty zasiłku został przedłużony do 14 lutego 2021 r. Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzice, którzy sprawują osobistą opiekę nad dzieckiem do 8. roku życia.
Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku:
– do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
– do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
– do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Wsparcie obejmuje także rodziców lub opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, zwolnionych z wykonywania pracy przez wzgląd na opiekę nad takim dzieckiem, w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza niepełnosprawny tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia czy warsztatu terapii zajęciowej.
Pierwszy tzw. dodatkowy zasiłek opiekuńczy zaczął obowiązywać od 12 marca 2020 r. Następnie był wielokrotnie przedłużany i w minionym roku przysługiwał łącznie przez 207 dni. Od marca do grudnia 2020 r., ZUS przyjął aż 1,4 mln wniosków o dodatkowe zasiłki opiekuńcze, a wypłacił z tego tytułu około 949 mln zł.
źródło: ZUS/IT
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji