„500+” na Opolszczyźnie. Przekazano już blisko 3 mld zł

„Rodzina 500+” to flagowy program pomocowy polskiego rządu. Od 2016 roku wydano na ten cel ponad 134 mld złotych. Od lutego można składać nowe wnioski o uzyskanie świadczenia.
Program „Rodzina 500+” zapoczątkowano w kwietniu 2016 roku. Dotychczas wsparciem objęto 6,6 mln dzieci. Rocznie, każda rodzina może otrzymać 6000 zł na dziecko.
Dzisiaj cieszymy się z tego, że prawie 3 miliardy złotych jest więcej w województwie opolskim z tego tytułu. To są również te pieniądze, które zmniejszyły ubóstwo wśród dzieci. Kiedy w 2016 roku zaczynaliśmy 500+, to mówiliśmy o 11 proc. dzieci, które żyły w skrajnym ubóstwie. Dzisiaj nie dochodzimy nawet do 1%.

Od 1 lutego można już składać nowe wnioski. Przez dwa miesiące zrobimy to tylko w sposób elektroniczny poprzez trzy platformy – emp@tia, eBankowość oraz Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Od 1 kwietnia dokumenty złożymy także w formie papierowej.
W 2021 roku następuje ważna zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenia wychowawcze. Od dziś prawo do świadczenia w ramach tzw. pięćsetki, będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Aby otrzymać świadczenie na nowy okres świadczeniowy – tj. od 1 czerwca 2021, wniosek należy złożyć w lutym, marcu, kwietniu, maju lub czerwcu. Jeśli wniosek zostanie złożony po tym terminie, to świadczenie przysługiwać będzie od miesiąca, w którym złożono wniosek.
W województwie opolskim, rocznie, „500+” jest objętych 137 tysięcy dzieci.
źródło: OUW/IT
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji