Zmiana naklejek na urządzeniach AGD i RTV
Produkty w najbardziej pożądanej dla konsumentów klasie „A” będą zarezerwowane dla urządzeń przyszłości. Z etykiet znikną też mówiące o energooszczędności „plusy”.
Na nowych etykietach, które pojawiły się w marcu tego roku znajdziemy też kody QR. Dadzą nam one dostęp do internetowej karty produktu, aby konsument w prosty sposób mógł zweryfikować parametry techniczne urządzenia. Skala hałasu określona została literami od A do D, a nowe piktogramy graficzne odzwierciedlają cechy urządzenia. Sprzedawcy mają obowiązek umieszczania etykiet na wszystkich produktach, a producenci są zobowiązani do dołączenia ich do urządzenia.
Zmiany są częścią tzw. „prawa do naprawy”. Dzięki niemu producenci sprzętów AGD i RTV są zobowiązani do zapewnienia dostępności części zamiennych przez 7 do 10 lat po zakończeniu ich produkcji. Mają one być dostępne dla serwisów naprawczych, a te, dające się bezpiecznie wymienić, powszechnie możliwe do kupienia. Producent jest ponadto zobowiązany do umieszczenia listy produktów zamiennych na swojej stronie internetowej, a w przypadku części ogólnodostępnych – również instrukcji ich wymiany.
Łatwiej pozbędziesz się zużytego sprzętu
„Prawo do naprawy” daje konsumentowi gwarancję, że przedsiębiorca przyjmie nieodpłatnie jego zużyty sprzęt tego samego rodzaju. Elektrośmieci nie można wyrzucić do kosza, dlatego po nową suszarkę do włosów śmiało możemy iść z zepsutą i zostawić ją w sklepie. W przypadku zamówienia nowego sprzętu do domu należy jedynie wcześniej zgłosić, że chcemy przy okazji pozbyć się starego.
źródło: UOKiK/SI
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji