Narodowy Spis Ludności właśnie wystartował!
To nie jest żart na Prima Aprilis. Od 1 kwietnia w naszym kraju przeprowadzany jest Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Takie badanie odbywa się raz na 10 lat.
Dane będą zbierane przede wszystkim w internecie. Każdy mieszkaniec Polski jest zobowiązany samodzielnie wypełnić formularz uzupełniając konkretne dane. O co zostaniemy zapytani? O nasz wiek, status zatrudnienia czy budynek w którym mieszkamy. Wyniki spisu są pomocne w zarządzaniu państwem, województwem, powiatem czy gminą.
Czego dotyczą pytania zawarte w formularzu?
- Charakterystyki demograficznej.
- Aktywności ekonomicznej.
- Poziomu wykształcenia.
- Niepełnosprawności.
- Migracji wewnętrznej i zagranicznej.
- Charakterystyki etniczno-kulturowej.
- Gospodarstwa domowego i rodziny.
- Stanu i charakterystyki zasobów mieszkaniowych.
Samospis internetowy będzie przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, kiedy osoba objęta spisem powszechnym nie może dopełnić obowiązku samospisu przez Internet, dane są zbierane metodami:
- wywiadu telefonicznego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego, który wprowadza dane uzyskane od respondenta do formularza spisowego,
- wywiadu bezpośredniego, przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego przy pomocy urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu (wywiady bezpośrednie będą realizowane w szczególnych przypadkach – jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli – i przy zachowaniu reżimu sanitarnego)
Od 15 marca GUS uruchomił specjalną infolinie spisową: 22 279 99 99, gdzie konsultacji udzielą nam wszelkich informacji na temat spisu.
Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.
Więcej o spisie w naszej rozmowie z Moniką Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu.
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji