Katarzyna Czochara zawieszona w prawach członka PiS. Nie poparła projektu prezesa

Była szefowa opolskich struktrur Prawa i Sprawiedliwości, Katarzyna Czochara, zawieszona przez Jarosława Kaczyńskiego w prawach członka partii. To efekt złamania przez nią dyscypliny klubowej w głosowaniu nad tzw. „piątką dla zwierząt”. Łącznie, za swój sprzeciw wobec ustawy, prezes PiS zdecydował o zawieszeniu 15 posłów PiS, w tym ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.
Zawieszenie w partii to nie jedyna konsekwencja braku poparcia ustawy o ochronie zwierząt, która spotkała Katarzynę Czocharę. Poseł Violetta Porowska, pełnomocniczka okręgowa Prawa i Sprawiedliwości, dodatkowo podjęła decyzję o odwołaniu „niepokornej” posłanki z funkcji pełnomocnika powiatowego PiS w powiecie prudnickim i sama zajęła jej miejsce. Ponadto, władze opolskiego Forum Młodych PiS podjęły decyzję o usunięciu z listy członków Joanny Czochary, radnej wojewódzkiej. Według PAP, powodem skreślenia córki posłanki z młodzieżówki PiS na Opolszczyźnie było podpisanie przez nią dwa tygodnie temu, wspólnie z czterema radnymi Solidarnej Polski, wniosku o wykluczenie z sejmikowego klubu radnych PiS dwóch członków Prawa i Sprawiedliwości.
Katarzyna Czochara wydała w tej sprawie oświadczenie:
W nawiązaniu do licznych informacji prasowych dotyczących ostatnich wydarzeń związanych z działalnością publiczną moją i mojej córki, chciałabym sprostować nieprawdziwe informacje, które pojawiły się w obiegu publicznym.
1. Nie jest prawdą, że kiedykolwiek prowadziłam politykę, której celem było szkodzenie PiS.
2. Nieprawdziwą jest teza, iż moja decyzja związana jest z głosowaniem nad ustawą „Piątka dla zwierząt” była podjęta za namową i w porozumieniu z politykami innych partii.
3. Nieprawdziwe są też tezy, iż moja córka podpisała wniosek o wykluczenie jednej z osób członka klubu radnych PiS w sejmiku województwa opolskiego bez wiedzy i zgody kierownictwa partii. Sprawa ta była przeze mnie konsultowana z kierownictwem.
4. Kontrola poselska rozpoczęta w jednostkach podległych Marszałkowi Województwa Opolskiego miała być w swoich założeniach wspólnym działaniem posłów opolskiej prawicy czego byłam inicjatorem. Dowodem na to są również wpisy poseł Violetty Porowskiej (pełnomocnika okręgowego PiS). Z nieznanych mi powodów Pani Violetta wycofała się ze złożonego wcześniej publicznie zobowiązania. Z przykrością i zaskoczeniem odnotowałam, że fakt naszej wspólnej kontroli został wykorzystany w nieczystej grze politycznej. Podkreślam, że nigdy nie byłam związana formalnymi i nieformalnymi zobowiązaniami z jakimkolwiek ugrupowaniem politycznym.
Szykany, które dotknęły moją córkę ze strony jej własnego ugrupowania (wykluczenie z Forum Młodych PiS oraz wniosek o skreślenie z listy członków) trudno uznać wobec powyższego za oparte na merytorycznych zarzutach.
Od urodzenia jestem związana z polską wsią, znam jej problemy i oczekiwania. Głosowanie przeciwko interesom wsi, która przez ostatnie lata, w kolejnych następujących po sobie wyborach, jednoznaczenie popiera postulaty prawicy, w mojej ocenie byłoby szkodliwe zarówno dla obozu ZP jak i naszego elektoratu.
Przypomnijmy, za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego, było 356 posłów, przeciw 75, od głosu wstrzymało się 18. Nowelizacji nie poparła cała Solidarna Polska, a 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu.
źródło: PAP, FB Katarzyna Czochara
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji