Naukowcy z Politechniki Opolskiej badają staw skokowy

Laboratorium symulacji i badań nad skręceniami stawu skokowego rozpoczęło działalność na Politechnice Opolskiej. To pierwsze takie w Europie i drugie na świecie. Za pomocą specjalnie skonstruowanej bieżni naukowcy sprawdzą co powoduje przewlekłą niestabilność stawu skokowo-goleniowego.
Tzw. “skręcenie kostki” jest najczęstszym urazem z jakim spotykają się sportowcy. Każde, nawet najmniejsze uszkodzenie stawu skokowo-goleniowego wiąże się ze znacznym zwiększeniem ryzyka wystąpienia podobnych urazów w przyszłości. Zagrożenie to wyrazie wzrasta w przypadku regularnego uprawiania sportów wysokiego ryzyka, takich jak siatkówka, koszykówka czy piłka nożna. Prawdopodobieństwo jego ponownego wystąpienia w ciągu roku wynosi nawet aż 85%.
Naukowcy wciąż nie wiedzą co dokładnie jest przyczyną takich urazów.
Wiadomo jedynie, że u osób regularnie skręcających kostkę, dochodzi do zmian w strukturze stawu m.in w chrząstce stawowej, wcześniejszych zmian zwyrodnieniowych. Zmienia się również aktywność mięśniowa prowadząca do zmiany aktywności neuronalnej nawet na poziomie rdzenia kręgowego i kory mózgowej. Dotychczas prowadzone terapie nie dają satysfakcjonujących efektów, ponieważ wciąż dochodzi do nawracających skręceń. Chcemy to zmienić.
Do dyspozycji pracowników Politechniki Opolskiej jest specjalna aparatura, która pozwoli na sprawdzenie przyczyn przewlekłej niestabilności stawu skokowo-goleniowego.
W laboratorium korzystamy z najnowocześniejszej aparatury, do dyspozycji mamy m.in. elektromiografię (EMG), która rejestruje aktywność mięśniową, wykorzystujemy elektrogoniometry, które pozwalają nam na ocenę, jak zachowuje się staw w konkretnym momencie, miometrię, która określa właściwości mechaniczne tkanek miękkich, platformy pozwalające ocenić stabilność posturalną, czyli równowagę. Wykorzystywane jest również badanie wibroartrograficzne pozwalający na ocenę jakości ruchu w stawie. Do tego superszybkie kamery, które rejestrują każdą minimalną zmianę w czasie ruchu. To wszystko daje nam kompleksowy obraz badanego.
Samo badanie jest bardzo proste. Polega na chodzeniu po bieżni w rytm muzyki. W tym czasie specjaliści oceniają co się dzieje ze strukturą badanego stawu i sprawdzą, jak zachowuje się układ nerwowy u osób narażonych na ponowne skręcenie kostki.
W badaniach mogą uczestniczyć osoby, które regularnie uprawiają sport min. 3 razy w tygodniu oraz co najmniej 2 razy w ciągu roku doznały urazu i odczuwają ów staw jako niestabilny (poczucie „uciekania” kostki).
Udział w badaniu jest bezpłatny. Poszukiwanych jest 100 osób, w tym 33, które nie miały skręconych stawów skokowo-goleniowych. Każda z tych osób dodatkowo przejdzie indywidualną sesję terapeutyczną (12 darmowych sesji, trzy razy w tygodniu). W celu zgłoszenia chęci wzięcia udziału należy wypełnić ankietę, która znajduje się na stronie: http://www.badania.cai.po.opole.pl.
źródło: Politechnika Opolska/JZ
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji