Pacjenci po przebytym COVID-19 przebadają płuca zdalnie?

Trwa nabór do pilotażowego programu E-stetoskop. W jego ramach lekarze POZ będą mogli zbadać płuca pacjentów podczas teleporad.
Elektroniczny stetoskop to proste narzędzie, które dzięki przetwarzaniu dźwięków akustycznych na sygnały elektroniczne umożliwia zdalną diagnostykę płuc. Badanie polega na przyłożeniu przez pacjenta słuchawki stetoskopu zgodnie z instrukcją lekarza. Urządzenie analizuje wszystkie dźwięki pochodzące z klatki piersiowej, a następnie przesyła je w formie odsłuchu do lekarza.
Ministerstwo Zdrowia podaje, że pilotaż obejmie co najmniej tysiąc pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego.
Placówki POZ, które mają zawartą umowę z NFZ w zakresie świadczenia lekarza POZ, mogą zgłosić swój udział w programie, wysyłając wniosek dostępny na stronie www.konkursy.mz.gov.pl.
Nabór będzie prowadzony do wyczerpania liczby elektronicznych stetoskopów. Resort zdrowia przewiduje możliwość wyboru ofert przy uwzględnieniu kolejności zgłoszeń i deklaracji szacunkowej liczby pacjentów zgłoszonych przez placówki POZ do udziału w programie.
Program będzie realizowany w trzech etapach (zakwalifikowanie placówek POZ do programu, wykonywanie świadczeń z wykorzystaniem elektronicznych stetoskopów oraz ewaluacja programu pilotażowego). Potrwa on 6 miesięcy i zakończy się nie później niż 30.11.2021 r.
Projekt E-stetoskop powstał w ramach programu Domowej Opieki Medycznej.
autor: JM
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji