Rząd przygotował kolejne ulgi dla przedsiębiorców

W przyjętej właśnie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu skutkom COVID-19 znalazła się między innymi obniżka czynszu dla najemców galerii handlowych. Kto jeszcze otrzyma pomoc?
Przedłużający się lockdown wymusił na rządzących wprowadzenie kolejnych zmian w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Nowelizacja dotyczy między innymi najemców galerii handlowych, którzy mogą liczyć na sporą obniżkę czynszu. W okresie obowiązywania zakazu działalności tych obiektów zostanie on obniżony o 80%, a przez 3 miesiące od zniesienia zakazu – o 50%.
Zwrócono także uwagę na sytuację właścicieli sklepików szkolnych. Przedsiębiorcy, którzy wykażą 40% spadek przychodów od listopada 2020 r. do marca 2021 r. będą mogli liczyć na wsparcie w postaci zwolnienia ze składek ZUS, dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, dotacji do 5 tys. zł i świadczeń postojowych. Oprócz wymienionych kryteriów, niezbędne jest, aby starający się o ulgę przedsiębiorca prowadził działalność oznaczoną według PKD kodami 47.11.Z i 47.19.Z.
Przygotowaliśmy wsparcie dla przedsiębiorców, którzy w wyniku zamknięcia szkół oraz galerii handlowych, mieli znacznie ograniczoną możliwość prowadzenia działalności, a mimo to nie korzystali z dotychczasowych rozwiązań pomocowych, gdyż nie obejmuje ich system kodów PKD opisujących charakter działalności.
Przedsiębiorcy prowadzacy sklepiki szkolne otrzymaja pomoc za okres od listopada 2020 r. do marca 2021 r. w postaci: ❇️zwolnienia ze składek ZUS❇️dofinandowania do wynagrodzeń pracowników❇️postojowego❇️dotacji do 5 tys. zł - zdecydowała dzisiaj #RadaMinistrów pic.twitter.com/0cRES2dCs6
— Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (@MRPiT_GOV_PL) April 27, 2021
Jest też dobra wiadomość dla branży turystycznej. Rząd postanowił kolejny raz przedłużyć możliwość wykorzystania vouchera turystycznego. Każdy, kto z powodu COVID-19 nie pojechał na zaplanowany urlop będzie miał na to dwa lata. Co ważne, termin liczy się od dnia, w którym impreza pierwotnie miała się odbyć. Rządzący podkreślają, że zmiany są odpowiedzią na apele branży turystycznej.
źródło: MRPiT/SI
Najnowsze artykuły
- Ponad 900 tysięcy złotych z budżetu województwa na projekty instytucji kultury
- Krótkie terminy na badanie tomografem w Opolu
- Piastonalia 2025 – co w programie
- Opolscy policjanci podsumowali długi weekend majowy
- „Młoda Scena NCPP”- konkurs dla młodych artystów. Sprawdź, jakie nagrody czekają uczestników