Wybuch III Powstania Śląskiego. Gdzie walczono?
Podaje się, że w nocy z 2 na 3 maja wybuchło III Powstanie Śląskie, choć historycy bardziej obstają za datą 3 maja. W dzisiejszym artykule skupimy się na Linii Korfantego oraz na akcji „Mosty”.
Plebiscyt przeprowadzony 20 marca 1921 roku nie przyniósł rozwiązania sporu między Polską a Niemcami. Kilka dni po ogłoszeniu wyników głosowania Wojciech Korfanty przedstawił swój projekt podziału Śląska. Nazwana od jego nazwiska „linia Korfantego” przebiegała przez wschodnią granicę Odry – Opawę poprzez Racibórz, Koźle, Krapkowice, Obrowiec. Omijała Opole, obejmując Olesno i dochodziła do wschodniej granicy z Polską, w okolicach Praszki. Korfanty uznał, że propozycja ta jest nienaruszalna i nie podlega żadnym negocjacjom. Wówczas obie strony zrozumiały, iż walka jest jedynym sposobem rozstrzygnięcia sporu.
Powstanie miało wybuchnąć 3 maja. Była to symboliczna data, która miała pokazać Niemcom, że Górny Śląsk celebruje polskie święto narodowe. Polacy organizowali się w konspiracji. W 1921 roku zaprzysiężonych konspiratorów było około 40 tysięcy. Po zakończeniu wojny z bolszewikami na teren plebiscytu przybyło również wsparcie z armii polskiej. Było ich około 8 tysięcy. Ich zadaniem było zarządzanie oddziałami i wniesienie kultury organizacyjnej.
Rozwinięcie powyższych wątków znajdą Państwo w materiale wideo:
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji